مواد غذایی> رئیس اتحادیه نانوایان سنتی با گلایه از مسئولان در خصوص عدم تصمیم گیری برای قیمت نان، گفت: با توجه به افزایش کرایه حمل، قیمت خمیر مایه، و افزایش ۴۰۰هزارتومانی هزینه های روزانه هر نانوایی، هنوز برای نان تصمیم گیری نشده است.

بیژن نوروز مقدم در خصوص وضعیت تأمین آرد و قیمت نان اظهار داشت: در یک ماه گذشته تأمین ارز به دلیل مسئله حمل و نقل با مشکلاتی روبه رو شد زیرا یک شرکت حمل و نقل ریلی به دنبال افزایش قیمت کرایه حمل بوده و با تأخیر آرد را حمل می کرد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت کرایه حمل، حقوق کارگر و هزینه های آب و و برق و ... متأسفانه نانوایان یک سال است که قیمت های خود را تغییر نداده و با نرخ سابق نان را به دست مردم می دهند.این درحالی است که قرار بود به محض افزایش هزینه نانوایان در قیمت نان تجدید نظر شود ولی هنوز منتظر نظر مسئولان هستیم.

*افزایش 400 هزارتومانی هزینه روزانه هر واحد نانوایی

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی با اشاره به این که در حال حاضر نانوایان را متقاعد کرده ایم که نان را با قیمت سال گذشته بفروشند، خاطر نشان کرد: نانوایان با تبعیت از این اقدام فداکاری کرده و با وجود اینکه روزانه 400 هزار تومان به هزینه های هر نانوایی در سال جاری نسبت به سال گذشته اضافه شده است، اما هنوز افرایش قیمتی صورت نگرفته است.

نوروز مقدم افزود: در خصوص افزایش قیمت نان به همه مسئولان مربوطه نامه زده ایم تا تکایف نانوایان نیز مشخص شود ولی هنوز در بلاتکلیفی هستیم. نانوایی ها ضعیف ترین قشر اصناف بوده زیرا نان لواش دانه ای 300  و یا 550 تومانی را حتی نمیتوان برای یک دانه کارت کشید زیرا باید رقم آن بالای هزار تومان باشد. 

وی با اشاره به اینکه آیا سازمان حمایت این شرایط را نمیبیند، تصریح کرد: اتحادیه درخواست افزایش قیمت را مدتهاست به سازمان حمایت ارائه کرده  و ستاد تنظیم بازار نیز وظیفه آن رسیدگی به همین موارد است ولی نمیدانم چرا این صنف را از بلاتکلیفی خلاص نمی کنند. همچنین کارگروه ملی آرد و نان نیز تشکیل شده، کار این کارگروه نیز رسیدگی به وضعیت آرد و نان کشور است ولی نمیدانم چرا برای نان تصمیمی گرفته نشده است.

*افزایش دوبرابری خمیرمایه و 50 درصدی کرایه حمل 

نوروزمقدم  با بیان اینکه قیمت خمیرمایه امسال دو بار و هر بار 25 درصد گران شد ، گفت: کرایه حمل نیز از 11 مهر ماه سال جاری میانگین 55 درصد افزایش یافته است. بنابراین لازم است برای نان نیز تصمیم گیری شود.

وی در خصوص جلسه با ستاد تنظیم بازار در خصوص قیمت نان، اظهار داشت: جلسه ای در 29 تیر ماه با ستاد تنظیم بازار در این خصوص برگزار شد که ما آنالیز قیمتی را ارایه کردیم و ستاد تنظیم بازار نیز به سازمان حمایت اعلام کرده که آنالیز را بررسی و به ستاد تنظیم بازار نتیجه را اعلام کند، اما از آن زمان تا کنون خبری نشده است.البته ما مرتب نامه نگاری می کنیم تا بتوانیم تکلیف نانوایان را مشخص کنیم.

منبع:تسنیم
کد خبر e949d0196dcc4b30994944046e5e3b18

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =