وزیر سابق جهاد کشاورزی توضیحاتی نسبت به نامه منتشره از سوی رسانه‌ها خطاب به رئیس‌جمهور ارائه کرد و برخی از آنها را ناصحیح عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس دو روز پیش نامه‌ای از سوی خلیلیان وزیر سابق وزارت جهاد کشاورزی خطاب به رئیس جمهور در برخی رسانه‌ها منتشر شد.

صادق خلیلیان توضیحی در مورد نامه منتشره به اضافه متن کامل نامه در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

وزیر سابق جهاد کشاورزی در توضیحات خود نوشته است،  اینجانب در تاریخ 24/2/93 نامه ­ای درباره برخی از موضوعات مطرح شده در زمینه­ وضعیت تولیدات کشاورزی به رئیس جمهور محترم نوشته و توضیحاتی در باب برخی از اطلاعات مرتبط با سخنرانی­ها و مصاحبه ­های ایشان ارائه نمودم.

متاسفانه برخی از سایت­ها با دسترسی به این نامه و انتشار بخش­ هایی از آن، بهره برداری­ هایی در جهت خاص خود صورت داده ­اند که به هیچ وجه مد نظر اینجانب نبوده است.

لذا بدین وسیله نامه مذکور به طور کامل و جهت انعکاس عمومی در اختیار خبرگزاری فارس قرار می ­گیرد.

 **

بسمه تعالی                                     

جناب آقای دکتر حسن روحانی             

رئیس جمهور محترم                

با سلام،

احتراماً، عطف به صحبتهای جنابعالی در سالجاری و سال گذشته درخصوص وضعیت خودکفایی محصولات کشاورزی و مواد غذایی و پیرو نامه شمارة 9141/92/ر مورخ 14/9/1392،  بدینوسیله توضیحاتی در این زمینه به استحضار ‌رسانده می‌شود:

1-  جنابعالی در تاریخ اول اردیبهشت ماه سالجاری طی مصاحبه با رسانهها فرمودید؛ «اتکای کشور به محصولات کشاورزی داخلی در تأمین کالری مورد نیاز طی سالهای 82 و 83 بالای 80 درصد بوده اما در سالهای اخیر بسیار کاهش یافته و به بالای 50 درصد رسیده است و دولت می‌خواهد این رقم را مجدداً به بالای 80 درصد برساند». همچنین جنابعالی در سخنرانی مورخ 6 آبان‌ماه 92 که از رسانه ملی نیز پخش گردید، فرمودید؛ «دولت در زمانی که مسئولیت را به عهده گرفت با آمار دهشتناکی مواجه شد»، و در ادامه در زمینه تامین نیاز به مواد غذایی تاکید نمودید که «از 100 درصد نیاز کشور،کمتر از 50 درصد از محل تولید داخلی تأمین می‌شود و مابقی باید از خارج وارد گردد». در این خصوص لازم است چند نکته مورد توجه قرار گیرد:

1-1-  مفهوم فرمایش جنابعالی این است که به همان اندازه که محصولات کشاورزی در داخل تولید می‌گردد، باید از خارج نیز وارد شود، که در این صورت مقدار واردات بیش از 100 میلیون تن خواهد شد!؟ در پاسخ باید گفت، صرف‌نظر از اینکه بنادر کشور عملا چنین ظرفیتی را ندارند، آمار منتشر شده توسط گمرک نیز چنین مطلبی را  تایید نمی‌کند. میانگین سالانه واردات کشور در چهار سال گذشته نسبت به میزانی که از صحبت شما استنباط می‌گردد حداقل 83 درصد کمتر است.

2-1  باید توجه داشت که بخشی از واردات (حداقل 30 درصد آن) به منظور افزایش ذخایر کالا‌های اساسی (علاوه بر نیاز جاری کشور)  و بنا به تصمیم مسئولین ذیربط انجام شده و بخشی نیز جهت فرآوری، تولید و ایجاد ارزش افزوده بیشتر به منظور توسعه صادرات بوده است، بنابراین در تجزیه و تحلیل موضوع، علاوه بر میزان واردات، باید میزان صادرات را هم مورد توجه قرار داد تا بتوان به جمع‌بندی صحیح رسید.

3-1 پس از پشت سر گذاشتن خشکسالی کم ‌سابقه در سال 87 (که منجر به کاهش شدید تولیدات گردید)، در چهار سال اخیر، با وجود اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و علیرغم وضع تحریم‌های کم سابقه از سوی دشمنان، تولیدات کشاورزی از رشد خوبی برخوردار بود و علاوه بر تامین بخش عمده نیاز کشور، سالانه بطور متوسط 4,1 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و مواد غذایی به خارج از کشور صادر گردیده است.

2-  جنابعالی در مصاحبه با رسانه‌ها در اول اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، فرموده‌اید که برای افزایش تولیدات کشاورزی و رساندن آن به وضع سابق، به اجرای طرح‌های زیربنایی آب و خاک توجه ویژه‌ای خواهید نمود و تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین اختصاص خواهید داد. در این زمینه موارد زیر را به استحضار می‌رساند:

2-1  در 8 سال گذشته، طرح‌های زیربنایی آب و خاک (شامل آبیاری تحت فشار، تجهیز و نوسازی اراضی، احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی و انتقال آب با لوله) در سطحی نزدیک به 1,6 میلیون هکتار انجام شده است که نسبت به عملکرد 8 ساله دولت‌های قبل از آن (سال‌های 76 الی 83) که حدود 730 هزار هکتار بوده افزایشی بیش از 2,2 برابر را نشان می‌دهد.

2-2-  همچنین دولت قبل، در سه سال گذشته حداقل 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در اختیار بخش کشاورزی قرار داده است. ضمن اینکه توسعه مکانیزاسیون در 8 سال اخیر نیز نسبت به زمان مشابه قبل از آن در سطح وسیع‌تری انجام شده است.

با توجه به این اقدامات، اولا؛ چگونه ممکن است تولیدات کشاورزی در طی 8 سال اخیر نسبت به سال 83 کمتر شده باشد؟ ثانیا: چگونه می‌توان پذیرفت وعده‌ جنابعالی (که البته هنوز اجرایی نشده) سبب افزایش تولیدات خواهد شد، اما اقدامات زیربنایی اجرا شده توسط دولت قبل، در افزایش تولیدات تأثیر‌گذار نبوده و ضریب خودکفایی کاهش یافته باشد؟

3- بررسی میزان ضریب خودکفایی در هر یک از محصولات کشاورزی، می‌تواند به تبیین دقیق‌تر موضوع کمک نماید. این مطلب از این جهت مهم است که بدانیم اولاً؛ کشور در پایان دولت قبل در این زمینه در چه وضعیتی قرار داشت، ثانیاً؛ در چارچوب اجرای اقتصاد مقاومتی، دولت جنابعالی چه برنامه‌ها و اقدامات شفاف و مشخصی جهت ارتقاء وضع موجود دارد و ضریب خودکفایی محصولات کشاورزی را به چه میزان افزایش خواهد داد؟ در این راستا موارد زیر را به استحضار می‌رساند:

1-3  در خصوص وضعیت تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ، نه تنها نیاز کشور از محل تولید داخل تأمین می‌گردد، بلکه در سال گذشته  حداقل 84 هزار تن  از این دو محصول به خارج از کشور صادر گردیده است و در مقابل فقط 15 هزار تن گوشت مرغ وارد شده است که با توجه به تولید داخل و مقدار صادرات، این میزان از واردات نیز ضرورت نداشت. معاون وزارت جهاد کشاورزی (منصوب دولت جنابعالی) در تاریخ 16 دیماه 92 اذعان نمود که در زمینه مرغ و تخم‌مرغ تولید فراوان و بیش از حد نیاز است.

2-3 در زمینه تولید شیر و انواع محصولات لبنی، نیاز کشور به‌طور کامل از محل تولید داخل تأمین می‌گردد و میزان صادرات این محصولات در 8 سال اخیر، سیر صعودی به خود گرفته و براساس آمار منتشر شده توسط گمرگ، میزان صادرات این محصولات در سال گذشته  307 هزار تن بوده  است.

3-3-  در زمینه محصولات ماهی و میگو نیز حدود 95 درصد نیاز کشور بطور کامل از محل تولید داخل تأمین می‌شود. در سال گذشته میزان صادرات 68 هزار تن و مقدار واردات 38 هزار تن بوده است.

3-4 در محصولاتی مانند کره، روغن نباتی و کنجاله سویا، 85 درصد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می‌شود که این وضعیت قبل از سال 84  نیز در همین حدود بوده است.

3-5 در زمینه گوشت قرمز، بیش از 90 درصد نیاز کشور از محل تولید داخل تامین شده و میزان واردات در سال قبل، نود هزار تن بوده است. وزیر دولت جنابعالی نیز در29 بهمن 92 اذعان نمود که فقط 5 درصد گوشت قرمز کشور وارداتی است و مابقی از محل تولید داخل تأمین شده است.

3-6 در طول چهار سال اخیر بطور میانگین در زمینه برنج حدود 65 الی 70 درصد، شکر حدود50 درصد و در خصوص گندم نیز  بطور متوسط نزدیک به 80 درصد نیاز کشور از محل تولید داخلی تامین شده است. لازم به ذکر است که در زمینه تولید گندم، در برخی سال‌ها (مانند سال‌های 89 و90) نیاز کشور بطور نسبی از محل تولید داخل تأمین گردیده است.

3-7-  در محصول جو بیش از 85 درصد، ذرت دانه‌ای حداقل 40 درصد، ذرت علوفه‌ای 100 درصد و در سایر انواع علوفه نیز 100 درصد نیاز کشور از محل تولید داخل تأمین گردیده است. در مجموع، ضریب خودکفایی در زمینه محصولات علوفه‌ای  نزدیک به 85 درصد است.

3-8 در خصوص سبزی و صیفی‌جات، نیاز کشور بطور کامل از محل تولیدات داخلی تأمین گردیده و صادرات سالانه این محصولات بین 1,5 تا 2 میلیون تن بوده است.

3-9در زمینه حبوبات، نیز بین 75 تا 80 درصد نیاز کشور از محل تولید داخلی تأمین می‌شود.

3-10در زمینه تولید انواع میوه و خشکبار، علاوه بر تأمین کامل نیاز کشور، سالانه بین 800 هزار تن تا یک میلیون تن به خارج از کشور صادر شده است.

4-    جنابعالی در گزارشات و سخنرانی‌های متعدد در طول سال گذشته مکرراً اعلام داشته‌اید که کشور در سال 92 به واردات 7 تا 7,5 میلیون تن گندم نیاز دارد. اینجانب در جلسه‌ای که با جنابعالی در تاریخ 3 تیر‌ماه 92 (روز نیمه شعبان) داشتم، وقتی این ارقام مطرح شد، گفتم که چنین مطلبی صحیح نیست و نیاز وارداتی بسیار کمتر از این میزان است و بخش عمده از محل تولید داخل تامین خواهد شد، اما متاسفانه جنابعالی به صحبت اینجانب توجهی نکردید.

در این زمینه چند صحبت رسانه‌ای شما را یادآور می‌شوم:

الف- جنابعالی در 21 مرداد ماه 92، در جلسه علنی مجلس (روز معرفی دولت جدید) فرمودید: «میزان واردات شخص من را ترساند وقتی دانستم که امسال باید 7,5 میلیون تن گندم وارد کنیم».

ب- آقای جهانگیری معاون اول محترم شما در جلسه بعدازظهر همان روز مجلس، این عدد را افزایش داد و اعلام نمود که امسال با احتساب ذخیره‌سازی نیاز به واردات 10 میلیون تن گندم داریم. البته اینجانب در فردای همان روز به رئیس محترم مجلس طی نامه‌ای اعلام کردم که اعداد ذکر شده صحیح نمی‌باشد.

ج- جنابعالی در تاریخ 19 شهریور (در اولین مصاحبه با سیمای جمهوری اسلامی و در آستانه شروع مذاکرات هسته‌ای با 1+5) فرمودید: «دولت تدبیر و امید دولت راستگویان است و همه واقعیت‌ها را به مردم توضیح می‌دهد» و در ادامه مطالب خود گفتید: «امسال باید 7,5 میلیون تن گندم وارد کنیم».

د- علاوه بر این، جنابعالی درگزارش 100 روزه خود به مردم در 6 آذرماه در رسانه ملی و سپس در سخنرانی روز 16 آذر 92 در دانشگاه نیز بر این اعداد مجددا تاکید نمودید.

با اتمام سال 92، گزارش منتشر شده توسط گمرگ در فروردین ماه سال‌جاری نشان داد که میزان واردات گندم در سال گذشته 3,4 میلیون تن بود و اگر واردات پانصد هزار تن سایر انواع گندم را هم به آن اضافه کنیم، باز هم به چهار میلیون تن نمی رسد، که از میزان اعلام شده توسط جنابعالی 3 تا 3,5 میلیون تن و از عدد مطرح شده توسط معاون اول جنابعالی، 6  میلیون تن کمتر است!؟

در پایان وظیفه خود می‌دانم این موضوع را متذکر شوم که در صحت گزارشاتی که به جنابعالی داده می‌شود و انعکاس آن‌ها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها، تامل و بررسی بیشتری فرمایید. همچنین انتظار می‌رود جنابعالی تذکر دهید که از منفی جلوه دادن اقدامات مثبت انجام شده و یا کتمان دستاوردهای موفق دولت قبل، پرهیز شود زیرا چنین اقدام و روشی شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست. از خداوند متعال توفیق روزافزون جنابعالی و اعضای محترم هیئت دولت را خواهانم.

والسلام علیکم و رحمه‌ا...

صادق خلیلیان

وزیر سابق جهاد کشاورزی
کد خبر توضیح وزیر سابق جهاد کشاورزی درباره نامه به رئیس‌جمهور

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =