مراسم روز صنعت و معدن سال 1393 که نخستین روز صنعت و معدن دولت یازدهم محسوب می‌شود امروز صبح در سالن اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نخستین سخنران این مراسم خواستار اجرای دقیق قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از سوی دولت یازدهم شد.

غلامحسین شافعی با اشاره به این‌که پیشنهاد می کنیم رییس جمهوری معاون اول خود را به عنوان متولی اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار تعیین کند افزود: برنامه‌های اول و دوم توسعه به دلایل مختلف با شکست مواجه شدند و اجرای آزادسازی اقتصادی در این برنامه‌ها نیمه کاره رها شد.

وی افزود:‌در برنامه سوم به دلایلی مانند برخی نهادسازی‌ها، ایجاد حساب ذخیره ارزی و شفافیت بیشتر در بودجه برنامه آزادسازی اقتصادی تا حدودی موفق بود و تصدی گری‌های دولت در اقتصاد کاهش یافت.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این‌که خصوصی سازی در برنامه چهارم توسعه به شدت ضعیف بود و بهره وری عوامل تولید به صفر رسید افزود: از سال 84 تا 92 دولت به درآمدهای رویایی دست یافت اما حاصل این درآمدهای رویایی نتیجه‌ای در حد فاجعه‌بار بود و تولید صنعت بی پناه رها شد. واسطه‌گری‌های مالی رشد افسانه‌ای پیدا کرد و بازار ایران بهشت تولیدکنندگان خارجی شد.

شافعی افزود: در هشت سال اخیر مانده تسهیلات بانکی در بخش بازرگانی و خدمات 118 هزار میلیارد تومان، در بخش ساختمان 98 هزار میلیارد تومان، صادرات دو هزار میلیارد تومان، کشاورزی 29 هزار میلیارد تومان و صنعت تنها 60 هزار میلیارد تومان بود.

وی اظهار کرد: پایبندی دولت یازدهم به قانون می‌تواند باعث بهبود هر چه سریع تر وضعیت بخش صنعت شود. درخواست ما از رییس جمهور اجرای دقیق قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار است. متولی اجرای این قانون در کشور مشخص نیست بنابراین بهتر است معاون اول رییس جمهوری به عنوان متولی اجرای این قانون مشخص شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین از عملکرد وزیر امور خارجه به دلیل اجرای دیپلماسی فعال و بهبود روابط با دنیا تشکر کرد.

در ادامه نمایندگان دو تشکل بزرگ صنعتی و معدن کشور به بیان دیدگاه‌های خود درباره مشکلات و مسائل این حوزه پرداختند.

هشدار رییس خانه صنعت ایران نسبت به برنامه جدید وزارت کار

رییس خانه صنعت و معدن ایران نسبت به برنامه جدید وزارت کار برای اشتغالزایی هشدار داد و گفت: اجرای غیر کارشناسی برنامه اشتغالزایی باعث ایجاد تورم بیشتر می‌شود.

عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: شنیده‌ایم وزارت کار درصدد اجرای برنامه تازه‌ای برای اشتغالزایی است. اجرای شتاب زده این برنامه می‌تواند به افزایش نقدینگی و تورم منجر شده و مانند برنامه بنگاه‌های زودبازده شود.

وی با بیان این‌که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان و صنعتگران به دلیل بدهی های بانکی در زندان‌ها به سر می برند گفت: مهمترین مشکل فعلی بخش صنعت و معدن کشور کمبود نقدینگی و بدهی‌های معوق و جرایم آن است.

رییس خانه صنعت و معدن ایران گفت: برخی برنامه‌های دولت در ماه های اخیر اگر چه به کاهش تورم منجر شده، اما باعث تشدید رکود نیز شده است.

قانون کسب و کار هرچه سریعتر اجرا شود

همچنین محمدرضا بهرامن، نایب رییس خانه معدن خواستار اجرای سریع قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از سوی دولت شد و گفت: کاهش موانع سرمایه‌گذاری خارجی ، بازنگری در سیاست‌های اصل 44 و افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور از درخواست‌های ما از دولت یازدهم هستند.

برنامه وزارت صنعت برای خروج از رکود اقتصادی

سخنران بعدی این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که گفت:‌ برنامه‌های این وزارتخانه در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه شده و بعد از تصویب در شورای اقتصاد اجرا می‌شود.

محمدرضا نعمت زاده با اشاره به این‌که دولت یازدهم تاکنون دست کم 35 مورد از موانع تولید را برطرف کرده است گفت: به تازگی برنامه‌ ها و راهکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خروج کشور از رکود اقتصادی تهیه و خدمت رییس جمهوری ارائه شد.در همین زمینه رییس جمهور کارگروه مشخصی را برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی تعیین کرده است.

وی افزود: لایحه حمایت از تولید نیز بعد از دریافت نظرات مختلف به هیات وزیران ارائه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در سه ماهه نخست امسال تولید بسیاری از کالاهای صنعتی و معدنی با رشد مواجه شده‌اند افزود: رشد منفی بخش صنعت و معدن با اقدامات انجام شده متوقف شده است و در کنار آن وزارت صنعت، معدن و تجارت دیپلماسی اقتصادی را در کنار دیپلماسی سیاسی فعال کرده است.

نعمت زاده با بیان این‌که سال قبل سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی 29 درصد بود گفت:‌ این درحالی است که در شرایط متعارف این سهم همواره 38 درصد بود. در این زمینه از شورای پول و اعتبار درخواست شده که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه بانک‌ها به منظور ارتقای قدرت سیستم بانکی به منظور اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان نیز از دیگر راهکارهای پیشنهادی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که از سال 1390 تاکنون هیچ گونه اعتباری تحت عنوان جایزه صادراتی پیش بینی نشده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با اقدامات انجام شده مجددا بودجه مورد نیاز برای جایزه صادراتی را تامین کنیم.

نعمت زاده همچنین خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر معوقات بانکی و تسویه حساب تسهیلات ارزی تولیدکنندگان شد.

سالهای 84 تا 92 تکرار نمی‌شود

سخنرانی رئیس جمهور نیز حسن
ختام مراسم روز صنعت و معدن بود.

رئیس‌جمهوری در مراسم روز صنعت و معدن خطاب به صنعتگران و سرمایه‌گذاران اظهار کرد: والله و بالله و تالله که سال‌های 84 تا 92 گذشت و تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند و هیچ تصمیمی بدون مشورت و شورِ چندین باره اتخاذ نمی‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی گفت: ما امروز در شرایطی هستیم که تولید ما با مشکلاتی مواجه است و حل برخی از این مشکلات وظیفه دولت است.

وی خطاب به تولیدگران ادامه داد: مثلاً ما باید فضای روابط خارجی را فضای مناسبی قرار دهیم تا شما راحت‌تر مواد اولیه را وارد کنید، تکنولوژی وارد کنید و در زمینه پولی و مالی راحت‌تر تبادل داشته باشید.

روحانی با بیان اینکه "دولت در زمینه سیاست خارجی ظرف یک ماه گذشته قدم‌های درستی برداشته و شرایط برای تولید مناسب‌تر شده است"، گفت: متأسفانه تحریم توانست بر روی برخی از بخش‌های صنعت ما حتی در صنعت خودرو که سابقه طولانی داشت اثر بگذارد. امروز قدم‌هایی برای حل این مشکلات برداشته شده، برخی از تحریم‌ها رفع شده و در واقع برداشته شده است و برخی دیگر نیز برداشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور در همین راستا به تلاش دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اشاره کرد و گفت: کاسه تحریم شکسته شده است و هیچ بندزنی نمی‌تواند این کاسه شکسته را به حالت اول بازگرداند.

افراط، خشونت و درشت‌گویی به نفع هیچ کشوری نیست

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به اهمیت ارتباط و تعامل با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: روابط‌مان را با کشورهای همسایه نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنیم و اگر یکی - دو همسایه داریم که هنوز آنها تمایلی نشان ندادند، ما علامت لازم را برای یک رابطه خوب به آنها داده‌ایم. ما می‌خواهیم با همسایگان خود روابط دوستانه، برادرانه، صمیمانه و با حسن همجواری داشته باشیم و این را به نفع کشور، همسایگان و ملت‌های منطقه می‌دانیم.

وی ادامه داد: برای ایجاد ثبات، آرامش و جلوگیری از جنگ و اختلاف در منطقه، تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم و خواهیم گرفت و می‌دانیم افراطی‌گری، خشونت، درشت‌گویی و دخالت در امر این و آن به نفع هیچ کشوری نیست. روابط خوب با کشورهای همسایه، امنیت و ثبات در منطقه نه تنها برای صنعت کشور و تولید کشور بلکه برای آرامش مردم و منطقه نیز امری ضروری است و این راه را ادامه می‌دهیم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت رونق در امر تولید اظهار کرد: برای تحقق این امر ما در شرایطی هستیم که دولت باید به بخش تولید کمک کند و ما این کار را انجام می‌دهیم؛ البته بانک‌های ما در حد لازم توانمند نیستند و باید توانمندی لازم را کسب کنند. برای این امر جلسات متعددی تاکنون برگزار شده و برگزار خواهد شد تا تأمین آنچه را که شما سرمایه در گردش می‌نامید، تحقق پیدا کند اما می‌دانیم که این کار یک ضرورت است.

برای کمک به بخش تولید، تقسیم‌بندی‌هایی انجام می‌دهیم

وی با بیان اینکه "برای کمک به بخش تولید، ما تقسیم‌بندی انجام می‌دهیم و نمی‌توانیم همه را یکسان ببینیم"، تصریح کرد: آنهایی که در سخت‌ترین شرایط کشور یعنی در شرایط تحریم و مشکلاتی که وجود داشت توانستند خود را نگه دارند و به تولید ادامه دهند، اگر امروز برای رشد تولید خود نیاز به کمک دارند، برای حمایت شدن در اولویت هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اولویت دوم برای حمایت، مربوط به بخش‌های تولیدی است که دچار مشکل شده‌اند ولی این مشکل از درون نبوده بلکه از بیرون به آنها تحمیل شده است. مثلاً خواسته‌اند مواد اولیه یا قطعه‌ای را وارد کنند ولی در این ارتباط دچار مشکلاتی شده‌اند؛ از جمله تحریم بانکی، تحریم کشتیرانی و مسائل اینچنینی.

روحانی به بحث معوقات بانکی نیز اشاره کرد و گفت: در بحث معوقات بانکی که برخی از تولیدکنندگان دچار آن هستند، در برخی از موارد تولیدکننده مقصر نبوده است و باید آن را یاری کنیم ولی برخی از موارد مقصر بوده که در این صورت باید تاوان تقصیر خود را بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه "نمی‌شود همه را یک‌طور نگاه کرد و باید تقسیم‌بندی کرد و اولویت‌ها را در این زمینه مشخص کرد و کمک‌ها بر اساس اولویت‌ها تنظیم شود"، خاطرنشان کرد: اصل کمک و همفکری در شرایط فعلی ضروری است.

فعالیت کارگروه ویژه برای خروج از شرایط رکود

رئیس‌جمهور با اعلام این خبر که کارگروهی ویژه برای رونق و خروج از رکود تشکیل شده است، گفت: این کارگروه در حال فعالیت است. اقداماتی انجام شده که اطلاع دارید؛ البته در برخی از موارد اشتراک نظر وجود دارد. در برخی از موارد نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد که ان‌شاءالله در شورای هماهنگی اقتصاد که در هفته‌های آینده برگزار می‌شود موارد اختلافی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

روحانی ابراز امیدواری کرد که "ان‌شاءالله تا پایان تیرماه بسته حمایتی برای رونق و شکستن رکود، آماده، عملیاتی و اجرایی شود".

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه "تولید قدم به قدم باید در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد"، گفت: تولید ما با تولید دنیا متفاوت است. برخی از بنگاه‌های ما بزرگ متولد شده‌اند یعنی 40 سالگی متولد شده‌اند و برخی از بنگاه‌ها یا تولیدی‌های ما رشد نکرده‌اند و همان‌طور نوجوان و شیرخوار باقی مانده‌اند. البته مواردی نیز بوده است که حرکت مناسبی داشته‌اند.

روحانی افزود: یکی از اشکالاتی که به بخش خصوصی ما وارد است این است که از بنگاه‌های کوچک حرکت نکرده‌ایم تا به بنگاه‌های بزرگ برسیم. ما باید در این زمینه حرکت درستی انجام دهیم. اگر شرکت‌های چندملیتی وارد کشور ما می‌شوند باید حواسمان جمع باشد و با این شرط بیایند که تکنولوژی نو وارد کنیم و بتوانیم آن تکنولوژی را بومی کنیم و به دنبال نوآوری و برند باشیم؛ برند ایرانی در تمام زمینه‌ها.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "ما ملتی بزرگ و دارای تمدنی بزرگ هستیم و توانمندیم"، گفت: باید دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، بخش‌های خصوصی و همه دست به دست هم بدهیم تا باز هم پرچم عظمت صنعت ایرانی اعم از صنایع ظریف و غیرظریف بار دیگر در قله‌های ایران عزیز به اهتزاز در آید و این کار شدنی است. ما می‌توانیم در این زمینه اراده لازم را داشته باشیم و دست به دست هم بدهیم و سرمایه را به کشور بیاوریم.

تصمیم فردی و بدون مشورت نمی‌گیریم

وی خطاب به شرکت‌کنندگان در این جلسه، صنعتگران و سرمایه‌گذاران، گفت: والله و بالله و تالله سال‌های 84 تا 92 گذشت و تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند و هیچ تصمیم فردی اتخاذ نمی‌کند و هیچ تصمیمی را بدون مشورت و شورهای چندین باره اعلام نمی‌کند و اگر تصمیمی را اعلام کرد و اشتباه بود برای آنهایی که دولت را نقد می‌کنند و این اشتباه را متذکر می‌شوند احترام و تواضع قائل است و هم دست‌های آنها را می‌بوسیم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: ما باید خودمان را آماده کنیم، بانک‌های ما باید کمربندهای خود را برای کمک ببندند، بازار سرمایه باید وارد عمل شود، بنگاه‌های بزرگ بر روی بازار سرمایه تکیه کنند و بنگاه‌های کوچک که توان آنچنانی ندارند به بانک‌ها متکی شوند. بانک‌ها باید قدم به قدم دست از بنگاه‌داری بردارند، بانک‌ها باید امانتدار باشند و واسطه خوبی بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی باشند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "راه و روش بانک‌ها باید اصلاح شود"، گفت: بازار سرمایه نیز باید فعال‌تر شود؛ البته در کنار آن باید زمینه را برای ورود سرمایه‌گذاری خارجی به کشور آماده کنیم، چراکه سرمایه داخلی ما برای تمام طرح‌هایی که در نظر داریم و می‌خواهیم انجام دهیم بعضا کافی نیست. باید سرمایه خود ایرانیانی که در آن طرف سرمایه‌گذاری شده است به داخل آورده شود و ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی را به سرمایه‌گذاری در داخل کشور تشویق کنیم.

هیچ اختلاف نظری بین قوا برای تحقق سیاست‌های کلی وجود ندارد

وی خطاب به حاضران در مراسم ادامه داد: در این راستا آنچه را که دولت لازم است تصویب کند، انجام می‌دهد. شما نیز از دولت بخواهید و آنچه را که نیاز است مجلس تصویب کند، ما به مجلس ارائه می‌کنیم. امروز هیچ اختلاف نظری بین دولت، مجلس، قوه قضائیه و سیاست‌های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز بیست ساله برای تحقق هدف ما که شکستن رکود، ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است وجود ندارد.

روحانی به اهمیت صنعتی شدن کشاورزی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه "ان‌شاءالله باید رشد ما در سال 93 مثبت شود"، یادآور شد: سال گذشته رشد ما مثبت نبود و سال قبل‌تر از آن یعنی 91 را نیز شما خبر دارید. بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده که رشد ما در سال 91 منفی 6.8 بوده است.

ظرفیت صنعتی شدن داریم ولی هنوز صنعتی نشده‌ایم

رئیس‌جمهور در بخش‌های آغازین صحبت خود نیز با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و همچنین تبریک روز صنعت و معدن، گفت: بسیاری از کشورهای دنیا صنعتی شدند به خاطر اینکه صاحب منابع گاز بودند. بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر اینکه معادن غنی در اختیار داشتند و برخی از کشورها نیز صنعتی شدند چون در کنار آب‌های آزاد بودند و می‌توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند. برخی از کشورها نیز صنعتی شدند چون در منطقه جغرافیایی خاص بودند و می‌توانستند کشورهای مختلف را به یکدیگر وصل کنند و برخی دیگر نیز صنعتی شدند به خاطر توسعه انسانی، داشتن دانشگاه‌های بزرگ، دانشکده‌های صنعتی، اساتید، محققان و تلاشگران بزرگ.

وی افزود: کشوری که همه اینها را دارد یعنی هم توسعه انسانی دارد، هم دارای بزرگ‌ترین مخازن گاز جهان است و جزو کشورهای بزرگ دارای مخازن نفت است، کشوری که دو هزار کیلومتر به آب‌های آزاد جنوب و حتی در شمال به نحوی متصل به آب‌های آزاد است، کشوری که می‌تواند از مزیت‌های تجاری برخوردار باشد، کشوری که می‌تواند شرق و غرب و شمال و جنوب را به هم متصل کند، کشوری که این همه دارای دانشجو، دانشگاه، صاحب‌نظر، نابغه و مراکز تحقیقاتی است و بیش از نیم قرن سابقه حرکت صنعتی در این کشور وجود دارد چطور هنوز ما نمی‌توانیم بگوییم صنعتی شده‌ایم. اشکال کار از کجاست؟ آیا اشکال از برنامه‌های توسعه است؟ آیا اشکال از برنامه‌ریزی دولت و یا قانون مجلس است؟ آیا اشکال از سیاست‌های کلی و چشم‌انداز بیست ساله است؟

روحانی با اشاره به اینکه "باید ببینیم اشکال کار از کجاست"، خاطرنشان کرد: جمله‌ای می‌خواهم بگویم؛ خواهش می‌کنم آن را گزنده تلقی نکنید. اگر انرژی را به قیمت جهانی تحویل تولید بدهیم آیا تولید کشور ما قدرت صادرات لازم برخوردار است؟ اگر درهای کشور را باز کنیم و تعرفه را کنار بگذاریم و حمایت از تولید را کنار بگذاریم آیا تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ مگر می‌شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارند اما جوان بالغ، توانا و رشیدی که بیش از 40 و 50 سال از عمر آن گذشته آیا باز نیاز به حمایت دارد؟ آیا در آن صورت می‌توانیم بگوییم که آن جوان در مسیر رشد و پیشرفت قرار می‌گیرد؟

حمایت بدون رقابت، مخرب است

رئیس‌جمهور همچنین با تاکید بر اینکه "حمایت باید در کنار رقابت باشد"، تصریح کرد: اگر حمایت باشد ولی در کنار آن رقابت نباشد، این حمایت مخرب است. چرا بسیاری از صنایع ما بعد از 40، 50 سال قدرت رقابت ندارند؟ و در برخی از نامه‌هایی که در این مدت به رئیس‌جمهور و دولت داده شده گفته شده که اگر دو مرکز بزرگ برای این صنعت وجود دارد مبادا مبادا که مرکز سومی تأسیس شود. تا چه موقع باید از این صنعت حمایت شود؟

دولت، تولیدگر و قانونگذار، مذاکرات برد - برد کنند

وی با طرح این پرسش که "صنعت باید چگونه روی پای خود بایستد؟" گفت: آنهایی که تجربه بلندمدت و طولانی در تولید و صنعت دارند، بیایند و با هم بنشینیم و در این زمینه گفت‌وگو کنیم. گفت‌وگو برای این است که مذاکرات برد - برد حاصل شود. مذاکرات برد - برد تنها با خارجی‌ها نیست. دولت و بخش خصوصی، تولیدگران، قانون‌گذاران و اینها نیز باید مذاکرات برد - برد داشته باشند. در کنار هم بنشینیم و ببینیم که مشکل از کجاست.

روحانی با بیان اینکه "ما در کنار دو سرمایه طبیعی و انسانی نیازمند سرمایه اجتماعی هستیم"، تاکید کرد: ما باید به هم اعتماد داشته باشیم. باید به آینده اعتماد داشته باشیم. باید همه به قانون احترام بگذرایم. باید ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم و مطمئن شویم که دولت دولتی نیست که در یک جلسه بدون مشورت و مطالعه تصمیم‌گیری کند. باید مطمئن شویم که این دولت، دولتی توانمند است و قادر است ثبات و آرامش بازار را نگه دارد.

اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع تورم اشاره کرد و گفت: شما امروز در موضوع تورم می‌بینید که دولت به آنچه که قول داده و اعلام کرده، عمل کرده است. امروز تورم نقطه به نقطه ما 14.7 درصد است. در واقع تورم نقطه به نقطه در کشور از 43 درصد در حال حاضر به زیر 15 درصد رسیده است و این باید برای صاحبان حرف و کار، کارآفرینان و صنعتگران ما اطمینان‌بخش باشد. ما روند کاهش تورم در سال جاری را ادامه می‌دهیم.

وی یادآور شد: در ماه خرداد، قیمت مواد خوراکی نه تنها افزایش نداشته است بلکه در مواردی کاهش داشته است و نرخ تورم ماهانه به صورت متوسط حدود یک درصد یا زیر یک درصد بوده است. در خرداد ماه این میزان 0.8 درصد بوده است و این به نوعی اطمینان‌دهی به جامعه است؛ نوعی ثبات، حرکت معقولانه و کنترل شده به سمت جلو.

روحانی ادامه داد: ما با مشورت با کارشناسان به این نظر رسیدیم که در زمانی که تورم بسیار فزآینده است و حرکت آن سریع است و همزمان رکود وجود دارد، در قدم اول باید تورم را مهار کنیم و در کنار آن برای شکستن رکود که سخت‌تر از مهار تورم است، اقدام کنیم. امروز می‌توانیم بگوییم اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است و ما شاهد رشد و تولید در خودروهای سبک، فولاد، پتروشیمی، لوازم خانگی و ... هستیم. در زمینه گاز و تولید نفت قدم‌های مهمی را برداشته‌ایم و چهار فاز در بخش گاز در پارس جنوبی تا پایان امسال به تولید می‌رسد و چهار فاز دیگر در سال بعد به تولید خواهند رسید. رشد تولید در نفت نیز آغاز شده و ادامه پیدا کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "وزیر محترم نفت اعلام کردند که سرمایه لازم برای تغییر همه وسایل گازی در اختیار گذاشته می‌شود"، اظهار کرد: در بخش حمل و نقل و در زمینه مترو نیز اینچنین است. ما ناچار هستیم یکسری خودرو را با سوخت کم وارد کنیم. ناوگان حمل و نقل ما نیاز به تحرک دارد. ما نمی‌توانیم مدام خواهش کنیم و بگوییم در زمینه خودرو یک حرکت سریع کیفی رخ بدهد ولی این حرکت رخ ندهد.

وی افزود: در زمینه صنعت یکسری محدودیت‌ها دولت ایجاد می‌کند که این محدودیت‌ها به نفع کشور است؛ البته یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد که به ضرر است و باید برداشته شود. برخی از این محدودیت‌ها عقلانی و ناصحیح است و البته برخی از آنها نیز درست و عقلانی است. اگر در زمینه تولید پیچ و خم‌های غیرضروری برای دادن مجوز پیش پای تولیدگران ما باشد این به معنای محدودیت غیرعقلانی و ناصحیح است که باید برداشته شود.

روحانی همچنین گفت: اگر در بخش‌هایی از سیستم اداری ما فساد وجود دارد این به معنای محدودیت غلط و غیرعقلانی است که باید مبارزه کرد. اگر رانت وجود دارد با آن نیز باید مقابله کرد اما همان‌طور که اشاره کردم برخی از محدودیت‌ها عقلانی و درست است. اگر برای صنعت در زمینه رعایت مسائل زیست محیطی و سلامت هوا محدویت قائل می‌شویم این محدودیت لازم و ضروری است و باید انجام شود.

صنعت باید به نفع مردم و جامعه تمام شود

وی با تاکید بر اینکه "صنعت باید به نفع مردم و جامعه تمام شود"، گفت: اگر صنعتی است که محیط را آلوده می‌کند باید برای آن صنعت محدودیت قائل شد و این ضروری است. گاهی لازم است که تکنولوژی تغییر کند و نوآوری ایجاد شود. اگر محدودیت برای ایجاد امنیت برای مردم باشد مثلا در خودروها بگوییم از وسایلی استفاده شود که امنیت جانی مردم حفظ شود این محدودیت ضروری است.

روحانی در پایان گفت: ‌در واقع دولت در برخی از مواقع در راستای سلامت، امنیت جامعه و نسل‌های آینده محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند اما در جاهایی که این محدودیت‌ها مشکل‌آفرین است و مفید نیست دولت باید در برابر این محدودیت‌ها مقابله کند.

پیش از صحبت‌های رییس‌جمهور در این مراسم از یازده نفر از پیشکسوتان معدنی، صنعتی، طرح‌های نمونه صنعتی، صنایع معدنی نمونه و ... تقدیر شد.

در این مراسم علاوه بر رئیس‌جمهور، تعدادی از نمایندگان مجلس، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، سیدحسین هاشمی استاندار تهران و همچنین رئیس و تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی و فعالان عرصه صنعت و معدن، رؤسای سازمان‌های صنایع و معادن استان‌های کشور، رؤسای تشکل‌های صنعتی و معدن، اعضای خانه صنعت و معدن حضور داشتند.

یک اتفاق عجیب در مراسم روز صنعت و معدن

مراسم روز صنعت و معدن امسال در حالی برگزار شد که تعدادی از فعالان صنعتی و تولیدی و نمایندگان تشکل‌های مرتبط نسبت به نحوه برگزاری این مراسم انتقاداتی را مطرح کردند. جدی‌ترین انتقاد مطرح شده مربوط به نحوه دعوت از پیشکسوتان بخش صنعت و معدن و قرارگیری آنها در سالن برگزاری مراسم بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی امروز در جایگاه نخست مراسم روز صنعت و معدن امسال چهره‌های ناآشنای زیادی به چشم می‌خوردند که در همین حال چهره شناخته شده‌ای مانند محسن خلیلی عراقی از پیشکسوتان عرصه صنعت کشور که با وجود کهولت سن خود را به مراسم امروز رسانده بود، در ردیف‌های عقب‌تر نشسته بود که همین موضوع اعتراض فعالان صنعتی را برانگیخت. فعالان صنعتی همچنین در دیدارهای حضوری خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس اتاق بازرگانی ایران، روابط عمومی وزارت صنعت و رئیس خانه صنعت ایران مراتب اعتراض خود را نسبت به نوع برگزاری مراسم روز صنعت و معدن و عدم احترام لازم به پیشکسوتان حوزه صنعت اعلام کردند. در همین زمینه رئیس یکی از تشکلهای صنعتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با انتقاد از نحوه چینش مهمانان دعوت شده به مراسم روز صنعت و معدن اظهار کرد: چرا فردی که در دفاع مقدس پای خود را برای این ممکلت داده و حالا نیز یکی از کارافرینان برتر کشور است باید در ردیف‌های بالا نشسته و چهره‌های نا‌آشنا در ردیف جلو بنشینند. این نشان می‌دهد که مدیریت درستی برای برگزاری مراسم روز صنعت و معدن دستکم در زمینه چینش مهمانان وجود نداشته است. محسن لزومیان افزود: بنده و برخی دیگر از نمایندگان تشکلهای صنعتی به صورت جداگانه مراتب گلایه خود را به وزیر صنعت، رئیس دفتر رئیس جمهوری و رئیس خانه صنعت اعلام کرده و خواستار این شدیم که در سال‌های دیگر چنین کارهایی دیگر تکرار نشود و نظارت بهتری روی برگزاری مراسم اعمال شود. در همین حال برخی فعالان صنعتی اعتراض خود را در این زمینه به رئیس خانه صنعت و معدن ایران نیز اعلام کردند که البته به گفته آنها پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردند.
کد خبر گزارش کامل ایسنا از مراسم روز صنعت و معدن

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =