گرما نرخ تخم مرغ را کاهش داد/ مرغ هر کیلو ۸۹ هزار ۸۰۰ تومان

رصد میدانی بازار کالاهای اساسی نشان می‌دهد در حالی که گرمای هوا قیمت محصولاتی مانند تخم مرغ را کاهشی کرده اما بازار گوشت همچنان نابه‌سامان بوده و نمودار قیمت‌ها رو به بالا در حرکت است.

رصد میدانی بازار کالاهای اساسی نشان می‌دهد در حالی که گرمای هوا قیمت محصولاتی مانند تخم مرغ را کاهشی کرده اما بازار گوشت همچنان نا به‌سامان بوده و نمودار قیمت‌ها رو به بالا در حرکت است.

بازار تخم مرغ

هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ معمولی بدون بسته بندی فروشگاهی از ۸۵ هزار تومان با کاهش ۱۱.۸ درصدی به ۷۵ هزار تومان رسیده و هر شانه تخم مرغ زرده طلا که پیش تر ۱۰۵ هزار تومان قیمت گذاری شده بود در حال حاضر با کاهش بین ۹ تا ۱۹ درصدی با نرخ بین ۸۵ تا ۹۵ تومان در حال فروش است. البته قیمت تخم مرغ‌های بسته بندی شده فروشگاهی تغییری نداشته و هر شانه ۲۰ عدد ۹۹.۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است.

بازار گوشت

بر اساس سنت هر سال کشور، در اعیاد وضعیت قیمت‌ها متفاوت از روزهای دیگر بوده و به عنوان مثال در چند هفته اخیر با نزدیک شدن به اعیاد قربان و غدیر قیمت گوشت قرمز روند افزایشی داشته است. بر اساس رصد امروز بازار، آخرین وضعیت قیمت گوشت قرمز به این شرح است؛ هر کیلو گوشت گوسفند بدون چربی بین ۴۸۵ تا ۵۰۰ هزار تومان و گوشت گوساله بین ۴۱۰ تا ۴۴۰ هزار تومان.

در حال حاضر با کاهش عرضه دام به کشتارگاه‌ها گوشت گوسفند و گوساله بسته بندی در فروشگاه‌ها بسیار کاهش یافته و در برخی از این فروشگاه‌ها ناموجود است.

گوشت مرغ گرم نیز با وجود قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان در هر کیلو امروز با نرخ ۸۹.۸۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود. البته بر اساس برچسب قیمت‌ها هر کیلو ران مرغ با کمر ۶۴.۸۰۰ تومان و ران بدون کمر ۷۴.۸۰۰ تومان است. قیمت همین گوشت در فروشگاه‌ها و با بسته بندی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد.

بازار لبنیات

کاهش قدرت خرید مردم و افزایش هر سال قیمت‌ها با توجه به نرخ تورم، سبب شده تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای برخی اقلام فاسد شدنی مانند محصولات لبنی را با تخفیف به فروش برسانند. به عنوان مثال در حالی که قیمت یک نوع ماست برای مصرف کننده ۶۹.۹۰۰ تومان است و قیمت تولیدکننده ۵۸.۲۲۰، با تخفیف به قیمت ۵۵.۴۰۰ از سوی برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه شده است. از دیگر نکات قابل توجه بازار فرآورده‌های لبنی قیمت متفاوت برندهای مختلف بوده به طوری که حجم تقاضا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای متفرقه به سمت فروشگاه‌های زنجیره‌ای برندها سوق پیدا کرده است. برخی تولیدکنندگان بر اساس سیاست‌های مجموعه بخش اعظمی از نیازمندی خود را در داخل همان مجموعه تهیه و تأمین می‌کنند. به عنوان مثال تهیه ظروف محصولات، شیر مورد نیاز، خوراک دام و… از سوی تولیدکننده محصول لبنی تولید و برای خط تولید اقلام لبنی ارسال می‌شود. این امر سبب شده قیمت تمام شده برخی از این محصولات نسبت به مجموع بازار مناسب‌تر باشد.

بازار شکر

قیمت شکر نسبت به سال گذشته در بازار کمتر بوده و موجودی بازار نشان می‌دهد نرخ آن نسبت به سال ۱۴۰۱ دارای تغییر بسیاری شده است. در حالی که هفته گذشته هر کیلو شکر ۳۳ هزار تومان عرضه می‌شد در هفته جاری این عدد به ۳۵ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت قند بین ۳۸ تا ۵۰ هزار تومان متغیر بوده و در برخی فروشگاه‌ها قند بسته بندی هر کیلو ۴۶ هزار تومان، در بعضی دیگر بدون بسته بندی بین ۳۸ تا ۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

بازار روغن

در بازار روغن از حجم انواع روغن‌ها در اندازه‌های مختلف در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاسته شده و به نظر می‌رسد حجم عرضه روغن نسبت به سال قبل کمتر است اما با این وجود کمبودی در بازار وجود ندارد. کاهش حجم مصرف در برخی اقلام مانند روغن و شکر به سلامت جامعه کمک کرده و از انواع بیماری‌های جلوگیری می‌کند.

بازار حبوبات

هر چه هوا گرم‌تر شود قیمت محصولاتی مانند حبوبات در عمده فروشی‌ها باید کاهش نسبی داشته باشد. در نخستین روزهای تابستان در بازار حبوبات شاهد کاهش نسبی برخی اقلام از جمله لوبیا چیتی هستیم. این محصول با کاهش ۷.۱۴ درصدی از هر کیلو ۸۴ هزار تومان به ۷۸ هزار تومان رسیده است.

در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی به شرح زیر اعلام می‌شود (تمام قیمت‌ها به تومان است).

گرما نرخ تخم مرغ را کاهش داد/ مرغ هر کیلو ۸۹ هزار ۸۰۰ تومان

منبع:مهر

کد خبر 54061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =