دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی گفت: لبنیات و تخم‌مرغ ایرانی برای صادرات به روسیه مورد تایید هیات روسی که روزهای پایانی سال گذشته به ایران آمدند قرار نگرفت درحالی که ایران در این حوزه قابلیت دارد.

کاوه زرگران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هیات روسی در بازدید از دامداری‌ها، در یکی از واحدها با موردی روبرو شدند که مورد تایید آن‌ها واقع نشد.

وی با بیان اینکه درحال رایزنی با مراکز ذی‌ربط هستیم، گقت: امیدواریم در سه ماهه اول امسال شرایط صادرات لبنیات و تخم‌مرغ را به روسیه ایجاد کنیم.

دبیرکل کانون‌های صنایع غذایی با بیان اینکه ساماندهی این امر بر عهده سازمان دامپزشکی است، افزود: انتظار می‌رود پیگیری‌ها به زودی نتیجه مطلوبی داشته باشد.

به گفته زرگران سازمان استاندارد روسیه قوانین خاصی دارد که باید براساس آن برخی پروتکل‌ها و اطلاعات آزمایشگاهی از بیماری‌های رایج در کشور توسط سازمان دامپزشکی ایران به سازمان دامپزشکی روسیه ارسال شود.

وی در مورد نقش صادرات مواد غذایی در توسعه صادرات غیر نفتی و ارز آوری آن اظهار کرد: طی 10 ماه سال گذشته 4.2 میلیارد دلار مواد غذایی و کشاورزی صادر شده که این میزان صادرات با وجود مشکلات اقتصادی زیاد حاصل شده است که نسبت به سال قبل نه تنها کاهش نیافته بلکه تقریبا ثابت مانده و رشد یک درصدی را هم تجربه کرده است.

دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی با بیان اینکه بازارهای منطقه تشنه محصولات کشاورزی و غذایی باکیفیت ساخت ایران هستند، گفت: در 10 ماهه سال گذشته صادرات شیر و لبنیات با رشد 2.5 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل بالغ بر 474 میلیون دلار بود. صادرات شیرینی و شکلات نیز با افزایش 13 درصدی از مرز 537 میلیون دلار گذشت و در بخش کشاورزی هم صادرات میوه و خشکبار، حیوانات زنده، ماهی و آبزیان نیز بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.
کد خبر 635b52961f764ea2804f74b0cc3de8cb

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =