رییس اتحادیه نانوایان با بیان این که هنوز متولی نان در کشور مشخص نیست، در مورد تعطیلی همزمان اکثر نانوایی‌ها در تعطیلات مناسبتی گفت: نانوایی‌ها ۳ روز در سال مجاز به تعطیلی هستند.


قاسم زراعت‌کار در پاسخ به اینکه کیفیت نان حتی با افزایش 30 درصدی قیمت، هیچ تغییری نکرده است، این گونه پاسخ داد که نرخ نان از سال 91 هیچ تغییر نکرده بود، در حالی که هر سال با نرخ تورم، 25 درصد افزایش دستمزد کارگر داشته‌ایم و اگر زمانی قبض گاز 40 هزار تومان می‌شد، اکنون به 500 هزار تومان رسیده است. در کنار اینها هزینه حمل آرد در هر کیسه 40 کیلویی 200 تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: زمانی خمیرمایه برای تهیه نان را 40 هزار تومان می‌خریدیم که اکنون این رقم به 180 هزار تومان رسیده است و هر سال اتحادیه نانوایان با توجه به افزایش قیمت‌های تأثیرگذار بر قیمت نان آنالیز قیمت را تحویل دولت می‌داد، ولی به دلایل مختلف دولت با افزایش قیمت نان موافقت نمی‌کرد. یک زمانی گفتند به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری این افزایش به بعد از انتخابات موکول شود، پس از آن هم گفتند، بگذارید بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باشد.

رئیس اتحادیه نانوایان با اشاره به اظهارنظر برخی از مقامات دولتی در مورد تغییر نرخ نان طی چند ماه گذشته اظهار داشت: آقای نوبخت حدود دو ماه پیش اعلام کرد که قیمت آرد و نان به هیچ وجه تا پایان سال تغییر نمی‌کند، ولی پس از آن مجدداً اعلام کرد که در آذرماه 30 درصد به قیمت قبلی نان اضافه خواهد شد، ولی در این بین اسمی از افزایش قیمت آرد و گندم نبردند.

به گفته زراعت‌کار افزایش قیمت نان در حالی اتفاق افتاد که قیمت گندم و آرد نیز افزایش داشت، تا جایی که گندم از کیلویی 465 تومان به 665 تومان رسید.

وی گفت: در جلسه‌ای که در تاریخ 9 آذرماه در دفتر استاندار و در کارگروه آرد و نان تشکیل شد، اعلام شد که آرد از 10 آذرماه براساس قیمت جدید توزیع می‌شود و جلوی سامانه توزیع را با قیمت قبل بستند، تا نانوایان آرد را براساس قیمت جدید بخرند.

رئیس اتحادیه نانوایان در مورد قیمت های جدید آرد نیز به این نکته اشاره کرد که آرد با سبوس‌گیری 12 درصد از 575 تومان به 790 تومان رسید. آرد 15 درصدی از 585 تومان به 805 تومان و آرد با سبوس‌گیری 18 درصد از 590 تومان به 815 تومان و 9 ریال رسید.

وی با انتقاد از سخنان مجتبی خسروتاج معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در مورد افزایش قیمت نان و آرد گفت: ایشان عنوان کرده‌اند که آرد 10 تا 12 درصد افزایش قیمت داشته و نان 20 تا 30 درصد، در حالی که باید گفت آرد 18 درصد گران شده و نان در واقع 12 درصد پس از دو سه سالی که هزینه‌ها چند برابر شده قیمتش نسبت به آرد بالاتر رفته است.

این مسئول در اتاق اصناف همچنین با تأکید بر اینکه حتی مصوبه هیأت وزیران برای افزایش قیمت نان در سراسر کشور به طور کامل پیاده نشده، افزود: در برخی شهرها و استان‌ها بنا به تشخیص هر منطقه افزایش قیمت نان بین 20 تا 25 درصد بوده است که نانوایان استان به این نحوه اجرا گلایه داشتند.

زراعت‌کار به این نکته هم اشاره کرد که فعلاً به نانوایان گفته‌ایم که مصوبه دولت را به هر نحوی که شده تا پایان سال اجرا کنند و در کنار آن نرخ نان در حال کار کارشناسی است و می‌گوییم اگر قرار است فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود، قیمت نان نیز باید آزاد شود.

وی اتحادیه نانوایان را پل ارتباطی بین مصرف‌کننده و مسئولان دولت دانست و افزود: سالهاست که پرسیده‌ایم متولی نان در کشور کیست و دولت باید به نانوایان به عنوان سرمایه ملی نگاه کند، چرا که اکنون 72 هزار نانوایی سنتی، 95 درصد ذائقه مردم را تأمین می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه چرا برخی نانوایی‌ها در ایام تعطیلات بی‌ضابطه تعطیل هستند و مردم برای تهیه نان با مشکل مواجه می‌شوند، گفت: نانوایی ها در سال سه روز به یعنی روزهای عاشورا، 28 صفر و 21 ماه مبارک رمضان مجوز تعطیلی دارند و در بقیه ایام تعطیلات حداقل در نوبت صبح باید به مردم خدمات بدهند.

رئیس اتحادیه نانوایان اعلام کرد در صورت مشاهده هر گونه تخلف در ساعت کاری یا موارد مشابه هموطنان می توانند با شماره 77503313 اتحادیه نانوایان در تهران تماس بگیرند.

منبع:فارس
کد خبر 952c8332c92b4e4790cf1448a9c956e9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس شاهمرادی ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
    2 0
    باسلام عرض و ادب مسئولین محترم گندم وآرد و نان تهران:1. سئوال ما نانوایان این است آیا نرخ قبلی که اتحادیه نانوایان ابلاغ نمودغیرکارشناسی بوده پس چرا به نانوایان ابلاغ نمودید.2. درمورداین نرخ 12درصد نان افزایش داشته است نه 30 درصد. 3.افزایش نرخ نان جبران هزینه های انرژی وافزایش هزینه های عقب افتادۀ 3 ساله نانوایان بوده، طبق گفته جناب آقای محمد باقرنوبخت قرار نبود آرد نانوایان افزایش یابد.4.واقعأ این عدالت اجتماعی برای نانوایان درست است، ظلم بزرگی درحق نانوایان شد. اگرنرخی که باتوافق قبلی اجرائی می شد یک مقدارازجبران هزینه های نانوایان را تآمین می نمود.استانداری محترم تهران مخالفت نموده ونگذاشت اجرائی شود.عباس شاهمرادی عضوهیئت مدیره شرکت تعاونی نانوایان تهران