مواد غذایی> قیمت گوشت گوسفندی با افزایش غیرطبیعی و بی‌سابقه در ۸ ماهه ابتدایی سال جاری، حدود ۳۵ درصد بالا رفته ، ۱۰ هزار تومان در هر کیلوگرم گران شده و به سقف ۳۹ هزار تومانی رسیده است.

 قیمت "گوشت گوسفندی" این روزها سر به فلک می‌کشد و هیچ بخش، سازمان  یا ارگانی مسئولیت گرانی گوشت  را به گردن نمی‌گیرد و در نهایت گوسفندان مقصر می‌شوند.

افزایش قیمت و روند صعودی نرخ گوشت در سال جاری به حدی بالا رفته که برای خود تاریخ‌ ساز بوده و افزایش قیمت بی‌سابقه را تجربه می‌کند.

درحالی‌که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی بدون دنبه در ماه‌های ابتدای سال جاری یعنی در اردیبهشت ماه حدود 28 هزار تومان به فروش می‌رسید و دام زنده  10 تا 11 هزار تومان قیمت داشت، این محصولات امروز به ترتیب 38 تا 39 هزار تومان و 15 تا 16 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنابراین گزارش در 8 ماه سال جاری قیمت گوشت گوسفندی حدود 35 درصد یا  10 هزار تومان در هرکیلوگرم افزایش قیمت را تجربه کرده  و این محصول را در مقایسه با گذشته در سطح بیشتری از سبد خانوار طبقه متوسط و ضعیف جامعه خارج کرده است.

افزایش قیمت گوشت گوسفند از کجا کلید خورد؟

درباره این افزایش قیمت، هر صنف و مقام مسئولی با توجه به منافع و مسئولیتی که  دارد دلیلی مطرح می‌کند اما باید در نظر داشت که این افزایش قیمت یک‌باره، لجام‌گسیخته وضعیت عادی ندارد و نشانه‌هایی از برنامه‌ریزی برای به هم ریختن بازار مشاهده می‌شود.

بنابراین گزارش مسئولین دولتی و شرکت پشتیبانی امور دام به‌عنوان یک طرف قضیه مسائل مربوط به افزایش قیمت گوشت گوسفندی را ناشی از سودجویی و گران فروشی و عدم نظارت‌های سازمان حمایت  بر قیمت خرده‌فروشی اعلام می‌کنند.

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به‌عنوان متولی نظارت بر قیمت این محصل در سطح خرده فروشی با کم شدن زمینه عرضه و صادرات دام زنده در واقع وزارت جهاد کشاورزی را مقصر گرانی دانسته و این مسئولیت را از گردن خود باز  می‌کنند.

انجمن گوشت به‌عنوان دیگر متولی نظارت بر عرضه گوشت در سطح خریده فروشی نیز بدون اینکه به گران فروشی در سطح خرده‌فروشی اشاره کند کم شدن عرضه گوشت در بازار را دلیل گرانی می‌داند و از وزارت جهاد کشاورزی خواستار تزریق گوشت بیشتر به بازار است.


با این تفاسیر باید بررسی کرد، افزایش قیمت گوشت گوسفند از کجا کلید خورد. 11 مرداد سال جاری  خبرگزاری تسنیم خبری مبنی "با دخالت دولت 5 هزار تومان گران شد+ اسناد" منتشر کرد و در آن اشاره شد که با تصویب هیئت‌وزیران هزینه واردات گوشت منجمد وارداتی از 15 درصد به 26 درصد افزایش یافت. این امر در زمان انتشار خبر (در تاریخ 26 شهریور 1395)  منجر به افزایش 4 تا 5 هزار تومانی قیمت گشوت وارداتی در بازار مصرف شد.

بالا رفتن نرخ گوشت وارداتی با مصوبه و دخالت هیئت دولت در تعرفه واردات، در آن مقطع (اواخر مرداد سال جاری) باعث شد قیمت گوشت وارداتی از 19 هزار تومان به حدود 24 هزار تومان برسد. امروز قیمت مصوب گوشت وارداتی در بازار تشنه فعلی در حالی 31 هزار تومان عرضه می‌شود که تقاضا برای آن به‌شدت زیاد است و مانند برف تا به‌دست مصرف‌کننده نهایی یعنی مردم برسد آب می‌شود و سود بالایی را نصیب واردکنندگان می‌کند.

بنابراین گزارش این افزایش تعرفه واردات گوشت قرمز و به تبع آن بالا رفتن قیمت به ضرر مصرف‌کننده نهایی یعنی مردم، تاثیر زیادی بر روی میزان واردات و حقوق گمرکی دولت نداشته به طوری که عملا با واردات 251 میلیون و 635 هزار دلار گوشت در ردیف هفدهمین کالای عمده وارداتی به کشور قرار داد. 

منبع:تسنیم
کد خبر a8bc8f5ef4da4ae1b4dd99410ab131ed

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =