در حالی که پس از آزاد شدن صادرات دام زنده برخی کارشناسان معتقد به افزایش قیمت گوشت قرمز به دلیل کمبود احتمالی در ایام پرمصرف مانند عید قربان هستند وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: این صادرات به دلیل مازاد تولید و ذخایر موجود در داخل است و باعث گرانی گوشت نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دامداران از سال گذشته نسبت به عدم فروش مناسب محصولشان معترض بودند و همواره اعلام می‌کردند که دام زنده آن قدر روی دستشان می‌ماند که دیگر کشتارگاه به دلیل افزایش بیش از حد وزن، آن را برای کشتار قبول نمی‌کند.

از طرف دیگر نیز نه تنها آن‌ها نمی‌توانستند محصول خود را صادر کنند بلکه واردات گوشت طی سال‌های گذشته همچنان از برزیل و دیگر کشورها ادامه داشت.

گرچه بالا بودن قیمت گوشت قرمز و بازار ناعادلانه آن همواره مورد اعتراض مصرف‌کنندگان بوده و طی سال‌های اخیر باعث شده رفتار متقاضیان نسبت به انتخاب محصولات پروتئینی تغییر کند و ذائقه خود را به سمت مصرف دیگر انواع گوشت مانند مرغ، بوقلمون و ... سوق دهد اما هیچ گاه این فاصله قیمت تولید دام زنده پرواری سبک و سنگین تا بازار گوشت قرمز به جیب دامداران نرفت چراکه همواره قیمت هر کیلوگرم دام زنده در دامداری 10 تا 11 هزار تومان برای دامدار تمام می‌شد و قیمت گوشت قرمز در بازار 30 تا 35 هزار تومان.

از سال گذشته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردند که قصد آزادسازی صادرات دام زنده را با هدف جلوگیری از زیان دامداران و افزایش انگیزه آن‌ها برای ادامه تولید دارند و بالاخره امسال از ماه‌های گذشته صادرات دام زنده سنگین و طی 10 روز گذشته صادرات دام زنده سبک با اعمال شرایط قرنطینه‌ای و بهداشتی آزاد شد.

اما این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی باعث واکنش برخی کارشناسان و اعلام نگرانی‌ها نسبت به افزایش قیمت گوشت در بازار شد چرا که علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران اظهار کرد: در مهر ماه که عید قربان را پیش رو داریم و از پرمصرف‌ترین ایام برای گوشت قرمز است اگر مجوز خروج دام بدون کارشناسی و نیازهای داخلی صورت بگیرد با نوسان قیمت گوشت مواجه خواهیم شد.

اما حسن رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی نیز دراین باره به ایسنا گفت: با توجه به مازاد تولید بر مصرف گوشت قرمز، صادرات دام زنده سبک و سنگین آسیبی به بازار داخلی این محصول نمی‌زند و باعث افزایش قیمت آن نمی‌شود.

وی افزود:‌ با توجه به این که تقریبا در تولید داخلی گوشت قرمز مازاد وجود دارد و شرایط به گونه‌ای است که کشش بازار برای تقاضای گوشت قرمز کم است اگر برنامه‌ای برای مازاد موجود تدوین و اجرا نشود تولیدکنندگان با مشکل جدی مواجه می‌شوند.

به گفته رکنی همان گونه که طی شش ماه گذشته صادرات دام زنده سنگین آزاد شد و هیچ مشکلی در بازار داخلی به وجود نیامد به نظر نمی‌رسد صادرات دام زنده سبک باعث نوسانات قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی شود.

البته گزارش‌های خبرنگار ایسنا از بازار گوشت قرمز نیز حاکی از این است که طی شش ماهه گذشته تاکنون نوسانات جدی در بازار گوشت قرمز بوجود نیامده و قیمت این محصول در بازار مصرف بین 30 تا 33 هزار تومان متغیر بوده است چرا که دام زنده پرواری که اجازه صادرات پیدا می کند نه تنها تحت شرایط قرنطینه‌ای و نیازسنجی‌های خاص صورت می گیرد بلکه این صادرات همان دام زنده پروار شده‌ای است که ماه‌ها روی دست دامداران باقی مانده و کسی آن را از تولیدکننده نمی‌خرد که دلالان هم به کمین نشسته‌اند تا دامدار مجبور شود دام خود را به کمتر از نصف قیمت به او بفروشد.
کد خبر d484d84f7a29402bb49098e38aff4c30

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =