۰ نفر
۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲
رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: صنایع لبنی از اول مهر حق استفاده از چربی گیاهی را ندارند و باید نسبت به اصلاح پروانه‌های خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از وزارت بهداشت، رسول دیناروند افزود: متأسفانه ذائقه مردم به چربی، شیرینی و شوری عادت کرده و صنایع تولیدی مواد غذایی نیز به جای ایجاد تنوع در تولیدات خود به سمت مصرف زیاد چربی که ذائقه مردم آن را می پسندند، رفته اند.

دیناروند اظهارات مطرح شده مبنی بر جایگزینی چربی حیوانی به جای روغن گیاهی پالم را نادرست خواند و گفت: منظور از چربی، همان چربی شیر است که از آن کره، خامه و دیگر محصولات لبنی تهیه می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: وقتی قرار است چربی گیاهی از لبنیات پرچرب حذف شود به معنای آن است که چربی طبیعی شیر جایگزین می‌شود. این مسأله به صنعت لبنیات ابلاغ شده و از اول مهر نیز اجرایی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مطرح شدن افزایش میزان مصرف روغن پالم در کشور، به کاهش 300 هزار تنی واردات این روغن در کشور منجر شد و همچنین کاربرد چربی گیاهی در شیر و لبنیات به طور کلی حذف شد.

دیناروند گفت: یکی از مشکلات سرانه کم مصرف شیر در کشور این است که تنوع در تولید نداریم یعنی به چند محصول خاص توجه شده و متأسفانه به سمت مصرف زیاد چربی رفته‌ایم اما تأکید ما همچنان بر استفاده از محصولات لبنی کم چرب است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه با بازرسی های مستمر از صنایع لبنی، وضعیت کنونی نسبت به 6 هفته قبل بسیار بهتر شده تأکید کرد، مسئله امنیت غذایی مردم به هیچ وجه از دید متولیان سلامت مسکوت نخواهد ماند و بازرسی ها همچنان و با جدیت ادامه خواهد داشت.

وی گفت:استفاده از ظرفیت های مندرج در قانون، همچون نظارت مردمی در حوزه سلامت به عنوان عنصر مکمل، می تواند ابزاری کارآمد باشد به نحوی که همه برخورداری مثبت از نتایج خدمات دولت به ویژه در حوزه سلامت را احساس کنند.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، همه شرکت‌های لبنی تا پایان شهریور فرصت دارند تا پروانه خود را اصلاح کنند.
کد خبر d4c339d5341b4399b474f5eb68f3a2c4

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =