قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از انجام مذاکرات بین بانک‌های ایران و روسیه خبر داد و گفت: توافقات اولیه‌ای انجام شد تا بعد از این صادر‌کنندگان بتوانند در کانال بانکی، پولشان را تبادل کنند چون در حال حاضر این کار از طریق صرافی‌ها یا از طریق نمایندگی در خارج از کشور انجام می‌شود که ریسک آن زیاد است.

مجتبی خسروتاج در گفت‌وگو خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه اگر همکاری بین بانکی وجود نداشته باشد وارد‌کنندگان و صادر‌کنندگان در تبادلات پولی با مشکل مواجه می‌شوند، اظهار کرد: همکاری بین بانکی یکی از نکات مهمی است که در راستای رسیدن به اهداف سند همکاری‌های مشترک ایران و روسیه باید مورد توجه قرار گیرد و اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.

ارائه تعرفه‌ ترجیحی برای کالاهای کشاورزی و پتروشیمی

رییس کارگروه همکاری‌های صنعتی، معدنی و تجاری ایران با روسیه از مقدمات اجرایی شدن نظام تعرفه ترجیحی بین دو کشور خبر داد و افزود: این کار در حال بررسی است که با این اقدام یکسری از کالاها با سود بازرگانی کمتری به روسیه صادر می‌شود و بالعکس.

وی ادامه داد: اعلام آمادگی کردیم که علاقه‌مندیم برای بخشی از کالاها مثل کشاورزی و پتروشیمی که ظرفیت‌های صادراتی خوبی برای روسیه داریم و آنها هم به ما نیازمند هستند به ما تعرفه‌ ترجیحی داده شود و ما هم متقابلا برای آنها تعرفه ترجیحی قائل شویم.

حضور قوی‌تر شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در روسیه

خسروتاج با اشاره به ظرفیت‌ خدمات فنی و مهندسی در کشور روسیه تاکید کرد: ایران ظرفیت خوبی در زمینه خدمات فنی و مهندسی دارد و در حال حاضر متخصصان ایرانی در کشورهای همسایه روسیه مثل بلاروس و قزاقستان فعالیت و پروژه اجرا می‌کنند؛ بنابراین از دولت روسیه خواستیم ترتیبی داده شود که امکان ورود شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در روسیه قوی‌تر شوند.

تسهیل صدور ویزا برای روسیه به ویژه برای جامعه بازرگانان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال از تسهیل صدور ویزا برای روسیه خبر داد و گفت: هر دو طرف تاکید داشتند که باید روش صدور ویزا به ویژه برای جامعه بازرگانان تسهیل شود، روسیه نیز به صورت اصولی موافقت داشت که این کار انجام شود.

تفاهمات صندوق ضمانت صادرات ایران با روسیه

وی از تفاهمات صندوق ضمانت صادرات ایران با صندوق ضمانت صادرات روسیه خبر داد و گفت: قرار شد این دو صندوق موافقت‌نامه‌ای امضاء کنند که در قالب موافقت‌نامه‌ای به فعالیت بنگاه‌ها پوشش بیمه‌ای داده شود که طبیعی است با این کار، ریسک کاهش یافته و بنگاه‌ها نیز همکاری‌هایشان را گسترده‌تر خواهند کرد.

برپایی نمایشگاه‌های منظم در روسیه و ایران

خسروتاج در بخشی از سخنان خود بیان کرد: به دلیل تبلیغاتی که در سال‌های گذشته در رابطه با ایران در صحنه بین‌المللی صورت گرفته تغییر دیدگاه طرف‌های روسی نسبت به ایران از نظر فرهنگی نیاز به کار دارد که باید با برپایی نمایشگاه‌های منظم در روسیه نسبت به فرهنگ کالای ایرانی در روسیه اقدامات مناسبی انجام داد.

رییس کارگروه همکاری‌های صنعتی، معدنی و تجاری ایران با روسیه افزود: به این منظور قرار شد به صورت تهاتری نمایشگاه برگزار شود که ما فضای نمایشگاه را در اختیار روس‌ها قرار دهیم و آن‌ها نیز متقابلا این کار را برای ما انجام دهند.

واردات کانتینرهای یخچال‌دار برای صادرات مواد غذایی به روسیه

وی به وجود تنگناهایی در رابطه با بخش صادرات میوه و صنایع غذایی که روسیه به آن نیازمند است اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در زمینه‌ کانتینر یخچالی که بتواند به یکباره تقاضای بازار روسیه را برطرف کند محدویت و مشکل داریم که باید در این زمینه واردات کانتینر یخچالی موقت داشته باشیم تا بخشی از نیازها را برطرف کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال بیان کرد: روس‌ها در دادن نوبت به کشتی‌ها برای مواد غذایی اولویت قائل نمی‌شوند و این باعث ضایعاتی شده که مورد اعتراض صادر‌کنندگان ایرانی است، این موارد نیز در کمیسیون مشترک با روس‌ها مطرح شد که البته بررسی و برطرف کردن همه مشکلات زمان‌بر است.

وی با بیان اینکه یکی از کارهایی که همه ساله در تنظیم روابط با کشور‌ها انجام می‌دهیم، برپایی کمیسیون‌های مشترک با کشور‌هایی است که خواهان توسعه روابط با آنها هستیم، عنوان کرد: روسیه یکی از کشور‌هایی است که به‌طور منظم جلسات سالانه آن برگزار شده و امسال به دلیل این‌که روس‌ها هم با تحریم از طرف اروپایی‌ها روبرو بودند این جلسات با اشتیاق بیشتری محورهای همکاری که دو کشور می‌توانند داشته باشند تا بتوانند نسبت به توسعه‌ همکاری بپردازند را در تهران برقرار کردیم.

حرکت به سمت توازن تجاری در بخش غیرنفتی بین دو کشور

خسروتاج ادامه داد: تصمیم براین شد که اصل اول همکاری‌های ما حرکت به سمت توازن تجاری در بخش غیرنفتی در روابط فی‌مابین باشد و سیاست‌ها به نحوی باشد که دو کشور در بخش غیرنفتی بتوانند توازن تجاری داشته باشند و این موضوع کمک می‌کند تا بتوانیم به صورت مرتب در رابطه با بخش‌هایی که ظرفیت صادراتی داشته و نیازمند حمایت و پشتیبانی روس‌ها داریم با تکیه بر اصل توازن در تجارت، برنامه‌ها را دنبال کنیم.

امضای سند همکاری‌های تجاری ایران و روسیه بدون اعلام جزئیات

به گزارش ایسنا، سند همکاری‌های مشترک ایران و روسیه هفته گذشته در مراسم اختتامیه یازدهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه توسط وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه به امضا رسید. بر این اساس در پی امضای این تفاهم‌نامه دو کشور همکاری در زمینه انرژی، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات، تجارت، صنعت، گردشگری و امور بانکی را پیگیری خواهند کرد.

اما زنگنه به عنوان نماینده هیات تجاری ایران با اشاره به این‌که توافق با روسیه می‌تواند آغاز دوره جهش در روابط اقتصادی تهران و مسکو را کلید بزند، تاکید کرد: روسیه ظرفیت های بزرگی در زمینه‌های مختلف نفت، گاز، برق، تکنولوژی و همین طور زمینه‌های مختلف تامین کالا به ویژه کالاهای اساسی و مورد نیاز ایران را دارد.

همچنین به گفته جلال‌پور، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تفاهم‌نامه همکاری‌های ایران و روسیه در حالی امضا شد که بخش‌هایی از قبیل انرژی، حمل‌ و نقل، فناوری اطلاعات، تجارت، صنعت، گردشگری و امور بانکی در آن جای داشتند به غیر از 60 قلم محصول کشاورزی و مواد غذایی ایرانی که مورد درخواست روسیه بود.

محسن جلال‌پور با بیان اینکه مذاکرات مشترکی با وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با صادرات کالاهای کشاورزی به روسیه داشتیم که نتیجه آن به زودی مشخص می‌شود گفت: قرار است در هفته جاری یک هیات تجاری برای مذاکرات صادرات کالاهای کشاورزی به روسیه اعزام شوند. همچنین قرار است در نمایشگاه مواد غذایی روسیه هم شرکت کنیم.

اما با توجه به اعلام روس‌ها مبنی بر واردات نیازمندی‌های غذایی و کشاورزی خود از ایران، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی اقلام مورد نیاز آن‌ها و توانمندی‌های کشورمان برای صادرات به روسیه هستند.

نکته قابل توجه در این مذاکرات آن بود که قرار شد دو کشور در زمینه‌های کشاورزی، انرژی، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات، تجارت، صنعت، گردشگری و امور بانکی با یکدیگر همکاری داشته‌ باشند اما جزئیات هیچ یک از این همکاری‌ها مشخص نشد و به بخش خصوصی دو کشور سپرده شد.

گفتنی است؛ از ماه گذشته که روابط روسیه با اتحادیه اروپا تیره و تار شد رییس جمهور این کشور اعلام کرد واردات هرگونه کالا و خدمات از غرب ممنوع است، مقامات روسی برای تامین نیازمندی‌های خود به کشور‌های آسیایی روی آوردند که یکی از این کشور‌ها ایران بود.

همچنین به دلیل دخالت روسیه در امور داخلی اوکراین و تشدید بحران در این کشور، آمریکا اعلام کرد که به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و در بخش نفت و دفاعی می‌پردازد.
کد خبر 6ec1fae5dad54cb1a796358880a3d151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =