جزئیات مصوبه هیات دولت برای افزایش حداکثر 30 درصدی قیمت نان منتشر شد.

 در حالی جزئیات مصوبه دولت برای افزایش حداکثر 30 درصدی قیمت نان منتشر شد که پیش از این برخی منابع به صورت غیررسمی خبر از افزایش قیمت نان می دادند.

البته باید توجه داشت افزایش قیمت نان که براساس مصوبه دولت، قرار بود از اول آذرماه کلید بخورد، بنا به گفته منابع مطلع، تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

با این وجود، هیات وزیران در جلسه اواسط آبان ماه خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس جمهور و به استناد اصل 138 قانون اساسی، این مصوبه را از تصویب گذرانده است.

براساس این مصوبه، به منظور مدیریت، هدایت و تصمیم‌گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت‌ها (از جمله هزینه های تبعی و قیمت تمام شده) و تهیه طرح جامع مرحله ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، علمکرد استانداران و کارگروه های استانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رییس جمهور و عضویت وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رییس اتاق اصناف ایران تشکیل می‌شود.

در همین حال، کارگروهی در هر استان به ریاست استاندار، معاون برنامه ریزی استاندار و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (دبیر)، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مرکز استان، رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی در استان، رئیس اتاق اصناف مرکز استان و رئیس هیئت مدیره اتحادیه نانوایان مرکز استان و سایر دستگاه‌ها (حسب تشخیص کارگروه) با وظایفی تشکیل می شود.

همچنین قیمت آرد و نان در شهرستان‌های هر استان در کارگروه استانی تصویب و با تأیید استاندار اجرا می‌شود.

در ادامه این مصوبه می‌خوانیم: قیمت فروش گندم از اول آذر ماه 1393 برای نانوایی های یارانه ای درب سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از قرار هر کیلوگرم 6 هزار و 650 ریال تعیین و برای سایر متقاضیان گندم، براساس قیمت تمام شده محاسبه می‌شود.

قیمت انواع نان از اول آذرماه 1393، حداکثر به میزان 30 درصد برای جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی ها نسبت به قیمت های رسمی و مصوب سال 1392 در سراسر کشور افزایش می یابد، همچنین در جهت بهبود کیفیت نان و ایجاد رقابت سالم بین واحدهای نانوایی سنتی، آزادپز، فانتزی، نان صنعتی، حجیم و نیمه حجیم حداقل 20 درصد از مجموع آرد مصارف نانوایی با قیمت غیریارانه ای اختصاص خواهد یافت. قیمت فروش نان این واحدها، با هدف رقابت و ارتقای کیفیت، از شمول قیمت گذاری مستثنی است.
کد خبر 6639fbff628d40a3a70ed02c7931023b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =