معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت دلایل دولت برای افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان را تشریح کرد و گفت: صنعت نان نیاز به جراحی و ایجاد فضای رقابتی دارد.

مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش 30 درصدی قیمت نان خبر داد.

خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته در ارتباط تلفنی با پایش اظهار کرد: طی 30 ماه گذشته افزایش قیمتی در بخش نان نبوده و این در حالی است که طی این مدت در بخش خرید گندم از کشاورزان بابت قیمت های تضمینی افزایش نرخ داشتیم.

وی افزود: در سال 91 قیمت خرید گندم 420 تومان، سال 92 قیمت 800 تومان و در سال جاری یک هزار و 50 تومان بود. البته پیش بینی برای سال 94 نیز یک هزار و 55 تومان است. بنابراین یک افزایش قیمت در خرید تضمینی گندم داشتیم و کارخانه آرد نیز به دلیل افزایش دستمزد و بعضا به دلیل خریدهای ارزی که نرخ خرید ارز بالا رفته و به تبع هزینه های ارزی نیز افزایش پیدا کرد، به صورت کلی افزایش هزینه داشتند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: صنعت نانوایی به دلیل مشکلاتی که در بخش دستمزد و بالا رفتن قیمت حمل و نقل داشتند هم شاهد افزایش قیمت ها بودند.

خسروتاج بیان کرد: مصرف کنندگان در بخش کیفیت نان در واقع رضایت آن چنانی ندارند. بعضی از افراد به دلیل اینکه سایز نان ها کوچک شده و یک مقدار کیفیت نان مطلوب آن چیزی که می خواهند نیست، ناراحت هستند. خود دولت طی سال های گذشته تقریبا به طور متوسط سالی 11 هزار میلیارد تومان یارانه بابت مابه‌التفاوت خرید گندم و آنچه به کارخانه آرد می فروشد، را پرداخت می کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر دولت هفت هزار میلیارد تومان فقط مابه‌التفاوت خرید قیمت گندم و آن قیمتی که به کارخانجات می فروشد، را پرداخت می کند. همچنین حدود چهار هزار میلیارد تومان هم یارانه‌ای است که به صورت مستقیم به مردم پرداخت می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: کل صنعت نان به همراه ذینفعان از شرایط موجود ناراضی هستند. این صنعت نیاز به یک جراحی اساسی دارد تا شرایط رقابتی ایجاد کنیم و در این شرایط نان مورد نظر مردم با کیفیت آردهای مشخصی تولید می شود. البته کارخانجات آرد هم باید این آمادگی را داشته باشند که بتوانند گندم مورد نیاز افراد خاص نانوایی ها را تامین کنند.

خسرو تاج با اشاره به اینکه در حال حاضر ساختار صنعت نان اجازه هیچ گونه آزاد سازی را نمی دهد، گفت: افزایش قیمت نان دو قسمتی است. اولین قسمت این افزایش پیش بینی هزینه هایی که در اثر افزایش قیمت گندم و آرد نانوایی ها بود که در اختیار استانداری ها قرار داده شده و حداکثر تا سقف 30 درصد باید تعیین شد.

وی عنوان کرد: بعضی از استان ها سال گذشته پنج درصد افزایش قیمت را داشته اند، بنابراین امسال نسبت به قیمت های سال 92 حداکثر تا سقف 30 درصد می توانند افزایش داشته باشند.

تعیین قیمت به استاندارها واگذار شده و قیمت با به گونه ای تعیین شود که رند باشد تا مردم در خرید نان مشکلی نداشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یک سوم از افزایش قیمت بابت افزایش قیمت خرید گندم در سال آینده و افزایش هزینه های آرد و دو سوم نیز بابت افزایش هزینه های مختلف نانوایی ها است.

خسروتاج در ارتباط با قسمت دوم طرح افزایش قیمت نان گفت: قسمت دوم طرح اجازه دادن به نانوایی هایی است که علاقمندند تا با قیمت تمام شده آرد یا گندمی که یارانه ای نباشد را تامین کرده و در این چهارچوب نان تولید کنند و بفروشند. بالا بردن کیفیت با سهم 20 درصدی است که نانوایی ها به سمت آزاد پذیری بروند و مواد مورد نیاز خود را به صورت آزاد تهیه کنند، محقق می شود.

وی یادآور شد: محصول تولید شده به این شیوه از قیمت گذاری معاف است و این آزاد سازی باعث می شود نانوایی ها در مسیر کیفیت نان و خواست مشتری حرکت کنند.

منبع:فارس
کد خبر a75ad64d9dc44a1cb2fea22fe402fd55

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • javad ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
    2 1
    سلام کسی نیس به اینا بگه اگر نرخ نان رو 30درصد گران کردید چرا ارد رو 50 درصد گران کردید اونوقت تو رسانه ها میگین برای مابه التفاوت مزد کارگر رو اب و برق و گاز گران کردیم به نانوایان بیچاره این گرانی جز ضرر چیزی ندارد