معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نمی‌‌توانیم موضوع به این مهمی اختلاط روغن پالم با محصولات لبنی را کتمان کنیم تا آخر این هفته تکلیف صنایع لبنی متخلف مشخص و پروانه تولید آنها باطل می‌شود و این صنایع به دستگاه‌های قضایی و مردم معرفی می‌شوند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس برنامه طلوع شبکه چهار امروز به مسئله مهم چند روز اخیر رسانه‌ها در مورد استفاده از روغن پالم در لبنیات پرداخت در این برنامه سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران به صورت حضوری و رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو به صورت تلفنی شرکت داشتند.

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در این نشست گفت:روغن پالم یکی از روغن‌های گیاهی خوراکی است  که از نظر مرغوبیت نسبت به سایر روغن‌های گیاهی از مرغوبیت کمتری برخوردار است.

وی افزود: همچنین این روغن نسبت به سایر روغن‌های گیاهی ارزانتر است و شبیه روغن‌های جامد است و به دلیل آسیب‌های که به سلامتی می‌زند از قبیل گرفتگی عروق کرونر و حتی بروز برخی سرطان‌ها توصیه می‌شود که این روغن کمتر استفاده شود. در سال‌های اخیر به دلیل برخی مسائل از قبیل تحریم‌ها و گران بودن روغن‌ها حدود  700 هزار تن و به عبارتی  50 درصد از روغن‌های وارداتی به کشور روغن پالم است که در مقایسه با 40 میلیون تن تولید این روغن در سطح جهان ایران حدود 1.7 درصد آن را مصرف می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد:"مردم از وزیر بهداشت که حافظ سلامت مردم است انتظار دارند تا تخلفات را گزارش کند بنابراین ما ما نمی‌‌توانیم برای جلوگیری از ضرر صنایع موضوع به این مهمی را کتمان کنیم تا آخر این هفته تکلیف صنایع لبنی متخلف مشخص می‌شود و پروانه تولید آنها باطل می‌شود و این صنایع به دستگاه‌های مربوطه و قضایی معرفی می‌شوند و در صورت مقصر شناخته شدن آنها توسط دستگاه قضایی حتما به مردم معرفی می‌شوند."

مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران نیز گفت:براساس آماری که من از گمرک گرفته‌ام از 10 کشور واردات روغن پالم به خصوص سنگاپور به کشور انجام می‌شود و به طور دقیق واردات آن در سال 92 معادل 665 هزار و 78 تن بوده و این روغن توسط مردم در مصارف مختلف خوراکی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه روغن پالم چیست؟ و از کی مردم این روغن را مصرف می‌کنند، گفت: روغن پالم یکی از روغن‌های گیاهی خوراکی است  که از نظر مرغوبیت نسبت به سایر روغن‌های گیاهی از مرغوبیت کمتری برخوردار است.

وی افزود: همچنین این روغن نسبت به سایر روغن‌های گیاهی ارزانتر است و شبیه روغن‌های جامد است و به دلیل آسیب‌های که به سلامتی می‌زند از قبیل گرفتگی عروق کرونر و حتی بروز برخی سرطان‌ها توصیه می‌شود که این روغن کمتر استفاده شود.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در سال‌های اخیر به دلیل برخی مسائل از قبیل تحریم‌ها و گران بودن روغن‌ها حدود  700 هزار تن و به عبارتی  50 درصد از روغن‌های وارداتی به کشور روغن پالم است که در مقایسه با 40 میلیون تن تولید این روغن در سطح جهان ایران حدود 1.7 درصد آن را مصرف می‌کند.

دیناروند اظهار داشت: مصرف روغن پالم ممنوع نیست ولی توصیه می‌شود میزان مصرف آن کمتر شود البته عمده مصرف روغن پالم در شیر نیست و این روغن در روغن‌های جامد و نیمه جامد و حتی شکلات و خامه به مصرف می‌رسد و وزارت بهداشت در صدد کمتر شدن و حتی قطع واردات این روغن است.

وی افزود: اخیرا در وزارت بهداشت کمیته‌ای با دستور وزیر تشکیل شد این کمیته با مشارکت اتحادیه صنایع لبنی، اساتید دانشگاه و کارشناسان تغذیه و دستگاه‌ها ذیربط تشکیل شد و در آنجا  بررسی کردیم که در صنایع لبنی اجازه مصرف چربی‌های گیاهی را که قبلا وجود داشته را برداریم و همچنین مجوز  و پروانه ساخت برخی از فرآورد‌ها لبنی مثل پنیر و خامه مجوز مبنی بر استفاده از روغن پالم اصلاح می‌شود و انشاء الله دیگر در لبنیات این چربی استفاده نشود.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اما در برخی صنایع بدون مجوز از روغن پالم استفاده می‌شود و چون تخلف بوده به شدت با آن برخورد می‌کنیم.

دیناروند بیان داشت: تعداد متخلفین بسیار کم است و این هفته حتما این متخلفین تعیین تکلیف می‌شوند ولی این موضوع یعنی استفاده از روغن پالم در لبنیات به دلیل رسانه‌‌ای شدن به این   گستردگی مطرح شد و خشک و تر با هم سوخت.

* استفاده از روغن پالم توسط دامدار در شیر را 100 درصد نفی می‌کنم

در ادامه این برنامه سلطانی مدیر اتحادیه مرکزی دامداران در پاسخ به سؤالی مجری برنامه مبنی بر اینکه نظر شما راجع به استفاده از روغن پالم در شیر خام توسط تولید‌کنندگان و دامداران چیست گفت: به عنوان نماینده دامداران استفاده از روغن پالم در شیر خام را توسط دامدار به طور 100 درصد نفی می‌کنم.

وی افزود: روغن پالم روغنی جامد است و باید ذوب شود تا در شیر استفاده شود و بنابراین اگر این روغن به شیر اضافه شود شیر آن را پس می‌زند و کاملا در شیر دیده می‌شود و بنابراین امکان ریختن این روغن در شیر توسط دامدار اصلا وجود ندارد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران بیان داشت: حتی اگر اضافه کردن شیر توسط دامدار توسط دستگاه‌ هم انجام شود که به لحاظ فیزیکی قابل رؤیت نباشد از آنجا که شیر در هنگام تحویل به کارخانه مورد آزمایش قرار می‌گیرد و کارخانه‌ها شیر خالص را از دامداران تحویل می‌گیرند باز هم چنین امکانی برای دامدار وجود ندارد که بتواند به شیر ماده‌ای بیفزاید حتی اگر این ماده افزودنی آب باشد.

وی افزود: در صورت تخلف توسط دامدار کارخانه‌ها تولید کننده را جریمه می‌کنند و شیر را از آنها تحویل نمی‌گیرند و بنابراین بروز چنین اتفاقی توسط دامدار امکان‌پذیر نیست.

دیناروند هم در تأیید نظرات سلطانی گفت: اضافه کردن روغن پالم توسط تولید‌کنندگان شیر تقریبا امکان‌پذیر نیست ولی امکان این رخداد توسط کارخانه‌ها و صنایع لبنی برای تولید محصولات لبنی پرچرب وجود دارد که البته تعداد آن کارخانه‌هم کم است.

* شیر رایگان شود تا هزینه‌های دارو و درمان کم شود

سلطانی در پاسخ به این سؤال که مطرح شدن استفاده از روغن پالم در شیرهای پرچرب و صنایع لبنی چه ضرری را به دامداران وارد کرده است، گفت: مصرف شیر برای سلامتی مردم بسیار مهم است و به نظر من اگر دولت شرایطی را فراهم کند که این ماده غذایی ارزشمند به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد هزینه‌های دارو و درمان دولت کاهش می‌یابد.

وی افزود: در برنامه توسعه پنجم پیش‌بینی شده که سرانه مصرف به 165 کیلوگرم برسد در حالیکه حدود 60 کیلوگرم از برنامه عقب هستیم.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: ما سعی کردیم یارانه را از دو کالای متضرر شکر و روغن بگیریم و این یارانه به شیر اختصاص یابد و سعی کردیم که مصرف شیر در جامعه افزایش یابد در حالیکه با این نوع اطلاع رسانی راجع به استفاده از روغن پالم در شیر واقعا مردم از مصرف این ماده غذایی ارزشمند دچار وحشت شده‌اند و مصرف این ماده غذایی کاهش یافته است، این کار وزیر بهداشت یک ضد تبلیغ برای مصرف لبنیات بود.

* کتمان حقایق برای جلوگیری از ضرر صنایع امکان‌پذیر نیست

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به اظهارات سلطانی بیان داشت: مردم از وزیر بهداشت که حافظ سلامت مردم است انتظار دارند تا تخلفات را گزارش کند بنابراین ما نمی‌‌توانیم برای جلوگیری از ضرر صنایع موضوع به این مهمی را کتمان کنیم ولی باید بگویم که چگونگی واکنش‌ رسانه‌ها در اختیار وزارت بهداشت نیست و باید بگویم که مصرف لبنیات کم چرب برای مردم هیچ ضرری ندارد و مردم می‌‌توانند از این محصول استفاده کنند.

وی افزود: تا آخر این هفته تکلیف صنایع لبنی متخلف مشخص می‌شود و پروانه تولید آنها باطل می‌شود و این صنایع به دستگاه‌های مربوطه و قضایی معرفی می‌شوند و در صورت مقصر شناخته شدن آنها توسط دستگاه قضایی حتما به مردم معرفی می‌شوند.

*دیناروند: استفاده از وایتکس در شیر اثبات نشده است

در ادامه این برنامه مجری در مورد شایعه استفاده از وایتکس و موادی که شیر را سفیدتر نشان می‌دهد از معاون غذا و دارو سؤال کرد و دیناروند در پاسخ به وی گفت: چنین چیزی ثابت نشده و در آزمایشات گسترده‌ای که در این مورد انجام شده استفاده از وایتکس در هیچ آزمایشی مشخص نشده است و این مسئله سال گذشته هم مطرح شد که با آزمایشات انجام شده امکان وجود آن در شیر رد شد.

سلطانی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران هم در مورد وجود وایتکس در شیر گفت: اگر وایتکس در شیر ریخته شود دیگر امکان تبدیل شیر به فرآورده‌های لبنی وجود ندارد و من هم استفاده از وایتکس و مواد دیگری که شیر را سفید رنگ نشان می‌دهند را توسط تولید‌کنندگان شیر نفی می‌کنم.

وی افزود: در هر کارخانه‌ای مسئول فنی مورد تأیید وزارت بهداشت مسئولین نظارت بر شیر را بر عهده دارد و اگر هر تخلفی در مورد شیر و یا استفاده از روغن پالم در آن صورت گرفته باید به اطلاع وزارت بهداشت برسد و وزارت بهداشت بلافاصله با آن برخورد کند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران بیان داشت: شیر یک محصول فسادپذیر است و نمی‌توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد و بیان مسائلی از این قبیل در سطح جامعه موجب ضرر و زیان به دامدار و تولید کننده می‌شود.

در ادامه دیناروند معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: صدها کارخانه لبنی وجود دارد که در هر کدام از آنها یک مسئول فنی مورد تایید وزارت بهداشت  که از پرسنل همان کارخانه است هم حضور دارد که ممکن است در موارد آن مسئول وظیفه خود را بدرستی انجام ندهد و یا اینکه دور از چشم وی یک تخلفی صورت گیرد بنابراین تخلف موضوعی اجتناب‌ناپذیر است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران اظهار داشت: در فرآیند مطرح شدن روغن پالم توسط صنایع به عده زیادی اتهام وارد شد و باید مطرح شدن این موضوع به صورت دیگری انجام می‌شد و باید بگویم برای اینکه اطمینان مردم دوباره به صنایع بگردد مدت زیادی زمان لازم است.

وی افزود: براساس آماری که من از گمرک گرفته‌ام از 10 کشور واردات روغن پالم به خصوص سنگاپور به کشور انجام می‌شود و به طور دقیق واردات آن در سال 92 معادل 665 هزار و 78 تن بوده و این روغن توسط مردم در مصارف مختلف خوراکی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کد خبر معاون وزیر بهداشت نمی‌توانیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =