فود پرس -  سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان غذا و دارو در خصوص استفاده از روغن پالم در فرآورده‌های لبنی بیانیه مشترکی صادر کردند.


به گزارش فودپرس، متن کامل این بیانیه به شرح زیراست:

با توجه به اهمیت موضوع کیفیت و ایمنی فرآورده های غذایی به ویژه لبنیات و نگرانی های مردم و پیگیری رسانه های جمعی در روزهای اخیر درباره مصرف روغن پالم در فرآورده های شیر و لبنیات ، نتایج اقدامات دستگاه های مسئول را برای آگاهی عمومی به اطلاع می رساند:

1- در روزهای اخیر بازرسان و ماموران وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ،سازمان ملی استاندارد ایران ،سازمان غذا و دارو از صدها واحد تولیدی شیر و لبنیات و همچنین از سطح بازار بازرسی و نمونه برداری های گسترده ای را به عمل آورده اند. نتایج بررسی ها در این خصوص نشان دهنده بروز تخلف در تعدادی از واحدهای تولیدی فرآورده های لبنی پرچرب بوده است که با مدیریت و نظارت سازمان ملی استاندارد ایران ، سازمان غذا و دارو، تولید و عرضه آنها به بازارممنوع شده است. کما اینکه  در ایام  قبل نیز هر دو سازمان با تخلفات انجام شده برخورد قانونی به عمل آورده اند.در کلیه مواردی که بروز تخلف در آزمایش های تکمیلی احراز شود، متخلفان به دستگاه های قضایی معرفی شده و پروانه های کاربرد علامت استاندارد و پروانه های بهداشتی تولید و ساخت فرآورده های مذکورباطل می شود.

2- با توجه به ضرورت ترویج و تلاش برای افزایش سرانه مصرف فرآورده های لبنی در کشور، به اطلاع می رساند که نظارت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران برای جلوگیری از بروز هرگونه تخلف ، با شدت و جدیت ادامه خواهد داشت و از این تاریخ مصرف فرآورده هایی که با مجوز رسمی به بازار عرضه می شوند، بلامانع می باشد .بدیهی است از جنبه تغذیه ای کماکان کاهش مصرف فرآورده های لبنی پرچرب به مردم توصیه می شود.

3- با توجه به اینکه در سالهای گذشته برای فرآوده های لبنی و فرآورده بستنی،استاندارد ملی ایران تدوین شده است که اجازه مصرف چربی گیاهی را می دهد،مقرر شد به منظور جلوگیری از هرگونه امکان سوء استفاده،استانداردهای مربوطه بازنگری شود به نحوی که نسبت به حذف چربی گیاهی و یا بهبود ترکیبات اسید چرب گیاهی اقدام شود. در این خصوص سازمان غذا و دارو نسبت به بازنگری پروانه ساخت فرآرده های مذکور اقدام نموده است. نتایج فعالیت هر دو سازمان در زمینه کاهش مصرف روغن پالم در محصولات غذایی حداکثر تا پایان شهریورماه 1393 به اطلاع عموم می رسد.

4- براساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، موضوع کاهش واردات روغن پالم به کشور و ارتقاء کیفیت روغن های وارداتی به کشور با جدیت پیگیری می شود. در سال جاری نیز سقف واردات روغن پالم حداکثر 30درصد کل واردات روغن در نظر گرفته شده است که با اجرای آن، سرانه مصرف روغن پالم کشور از 10 کیلوگرم به 7 کیلوگرم که معادل سرانه جهانی است، کاهش خواهد یافت وبه جای آن روغن های گیاهی مناسب وارد کشور خواهد شد.
کد خبر a48f5b8abc724439b89608335b9a4b2d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =